Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.

Herakles Lahdi artık evinde sergilenecek paylaşan: Sozcu
Herakles lahdi yarım asrın ardından Türkiye’de!
Bundan 50 yıl önce Türkiye'den Avrupa'ya kaçırılan Herakles Lahdi, tekrardan Türkiye'ye getirildi. Cenevre'den İstanbul'a getirilen lahit bir yolculuk daha yapacak ve Antalya Müzesi'ne gidecek.
Kültür Sanat 14 Eylül 2017 - 14:19

2 bin yıl önce yapılan Herakles’in '12 iş'inin tasvir edildiği lahit, İstanbul’a getirildi.

İsviçre hükümeti 2010 yılında lahdin Türkiye’den kaçırıldığına dair ihbar aldı, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileriyle iletişime geçti. M.Ö. 2'nci yüzyılın sonlarında Roma İmparatorluğu döneminde yapılan lahdin Antalya'dan kaçırıldığı belirlendi. Herakles Lahdi'nin Antalya'nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge Antik Kenti nekropolünde, 1960'lı yıllarda yapılan kaçak kazılarda bulunduğu ve yurt dışına çıkarıldığı saptandı.

lahit

235 santimetre boyunda, 112 santimetre genişliğinde ve 3 ton ağırlığında olan lahit, Cenevre'de 3 ay sergilendi. Cenevre Üniversitesi Sanat ve Tarih Müzesi'nde bulunan ve 50 yılı aşkın süre sonunda yeniden ait olduğu topraklara getirilecek Herakles Lahdi için Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel ve müze yetkilileri 6 Eylül’de Cenevre'ye gitti.

Bugün İstanbul’a getirilen lahdin, akşam saatlerinde Antalya’ya götürülmesi bekleniyor. Lahit, bundan böyle Antalya Müzesi’nde sergilenecek.

lahit3
HERAKLES’İN DEĞİŞİMİ…

Herakles'in fizyolojik değişimini ve yaşlanmasını gözler önüne seren lahdin konu aldığı efsaneye göre Amphitryon'un savaşa gitmesi üzerine onun görünümünde Alkamene ile ilişkiye giren Zeus'un, Alkamene'den Herakles adında bir çocuğu dünyaya gelir.

Alkamene'nin Zeus'tan hamile kalması, Tanrıça Hera'yı çok sinirlendirir. Hera'ya ve tanrısal güçlere karşı koyamayan Herakles cinnet geçirerek ailesini öldürür.

Bu cinayetten sonra bir kahine danışmaya gider ve Eurystheus'un hizmetine girer. Onun verdiği görevleri yerine getirir. Bu görevler 12 iş olarak adlandırılır.

BU İŞLER ŞÖYLE SIRALANIYOR

1- Nemea Aslanı'nı yenmek.
2- Lerna gölündeki çok başlı yılan Hydra'yı öldürmek.
3- Artemis'in kutsal hayvanlarından Kyreneia Geyiğini yakalamak.
4- Erymanthian dağında yaşayan büyük yaban domuzunu diri yakalamak.
5- Augias'ın ahırlarını bir günde temizlemek.
6- Stymphalos'da yaşayan ve o bölgedeki insanların rahatını kaçıran Stymphalian kuşlarını kovmak.
7- Girit'e gidip Poseidon'un Minos'a verdiği azgın Girit boğasını getirmek.
8- Trakya kralı Diomedes'e ait dört vahşi kısrağı yakalamak.
9- Amazonlar kraliçesi Hippolyta'dan büyülü kemerini almak.
10- Okeanos'un bir adasında bulunan 3 gövdeli dev Geryoneus'un sığırlarını çalmak.
11- Hesperidler'in altın elmalarını getirmek.
12- Hades'in ölüler ülkesini koruyan Kerberos adlı köpeği yeryüzüne çıkarmak.

Son güncelleme: 14:26 - 14.09.2017