Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Heykel adamlar bu kez de teröre karşı durdu
Heykel adamlar bu kez de teröre karşı durdu
Avcılar'ın renkli yüzü heykel adamlar terörü protesto etti
Kültür Sanat 1 Temmuz 2016 - 10:22

‘Heykel adam’ performansları ile çeşitli kişi veya meslek gruplarını canlandıran Çığlık Sanat Atölyesi’ sanatçıları Cemal Uçarman ve Özgür Çalışkan teröre karşı durdu.

heykel-adamlar1

Bugüne kadar birçok çalışmaya imza atan heykel adamlar, üzerinde “Terör; Sadece binaları yıkıp insanları öldürmez. Terör umudu, sevinci, gülüşleri, aşkları, doğayı, hayvanları da öldürür. Babaları çocuksuz bırakır, çocukları annesiz. Gülüşler yarım kalır, sevinçler yetim. Memesinde sütü yarım kalır gelinlerin. Nişan yüzükleri kaldırımda kalır. Gözler bulutlar gibi ağıt toplar. Amaçsız bir şiddettir, adressiz nefret, insana dair ne varsa yok etmektir terör” yazılı levhanın önünde hareketsiz beklediler.

heykel-adamlar2

“TERÖRÜN EN BÜYÜK KORKUSU HALKTIR”

Amatör sanatçılardan Cemal Uçarman Türkiye’de yaşanan terör olaylarına yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Terör; adressiz cinayettir. Nedensiz, amaçsızdır. Binlerce masum insanın amaçsız ölmesidir. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz. Halkın buna duyarlı olması istiyoruz. Dünyanın her yerinde insanlar öldüğü zaman diğer insanlar duyarlılık gösteriyor, sokaklara dökülüyor. Biz, hiçbir olay karşısında duyarlı değiliz. Binlerce insanımız ölüyor. Halkın duyarlı olması gerekiyor. O kadar yabancılaştık, acıya duyarsızlaştık ki acı bizi duyarsızlaştırdı. Burada terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Çünkü terörün tarafı olmaz. Sadece yıkımı, acısı olur. Anneler, çocuklar, kadınlar, yoksul kalır. Annesiz, babasız kalır. İnanılmaz büyük bir trajedi. Bu terör sadece insanları öldürmüyor. Umutları öldürüyor. Bakın sokağa; Herkes umutsuz, kaygılı, korkuyor. Terör bütün umutları ve yaşamı öldürüyor. Bu ölenler, bizim insanlarımız. Dünyadaki her insan bizim. Masum insanların ölmesine kimsenin seyirci kalmaması gerekiyor. Bakın Fransa’da böyle bir şey oldu, milyonlarca insan sokaklara döküldü. Buna Dur’ dedi. Terörün en büyük korkusu halktır çünkü. Buna izin vermemek lazım. Ülkemiz dünyanın en güzel ülkelerinden biri. Ama şu an herkes korkarak bir ümitsizlikle yaşıyor. Buna ‘Dur’ demek istiyoruz. Bir sokak sanatçıları olarak duyarlılığımızı sergilemek istiyoruz.”

Son güncelleme: 10:23 - 01.07.2016