Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hindistanlı engelli Lal’in ayaklarıyla yapamayacağı şey yok
Hindistanlı engelli Lal’in ayaklarıyla yapamayacağı şey yok
İlham verici bir adam. İsmi; Madan Lal... Hintli Lal, doğuştan engelli. Kolları yok. Hayata 1-0 geride başlayan Lal, azmiyle engelleri aşmayı başaran bir isim. Ayaklarıyla yapamayacağı iş yok. Terzilik dahil...
Kültür Sanat 28 Temmuz 2017 - 16:32

45 yaşındaki Madan Lal, Hindistan’daki Haryana’da yaşıyor. Kolları olmadan doğan Lal, engellerin nasıl aşılacağının çok iyi bir örneği… Gençken okumak isteyen Lal, öğretmenler tarafından reddedildi. Büyük bir hayal kırıklığı yaşamasına rağmen, bir şeyleri başarabileceğini göstermek için kendisine söz verdi. Ailesi de engelinden dolayı onu eğitmeyi göze alamadı. Ancak Lal, hayatta kalmak için bir şeyler yapmak zorundaydı. 23 yaşında terzi olmaya karar verdi. Ancak eğitim almakta zorlanıyordu.

DİKİŞ ÖĞRENMEK İÇİN ÇALMADIĞI KAPI KALMADI

Birçok yere gitti, çok sayıda terziyle tanıştı. Onlardan kendisini eğitmelerini istedi. Ancak hepsi Lal’a güldüler. Kolları olmadan kıyafet dikemeyeceğini söylediler. Kararlılığından vazgeçmeyen Lal, Fatehabad’a seyahat etmeye karar verdi. Kendisini eğitecek bir terzi bulacağına inanıyordu. Lal, o günleri şöyle anlatıyor: “Dikiş öğrenmek için Fatehabad’a gittim. Bir terziyle tanıştım. Başlangıçta bana öğretmeyi reddetti. ‘Senin kolun yok, nasıl dikiş yaparsın’ dedi. ‘Bana bir şans ver’ dedim. 10-15 gün içinde bir şeyler öğrenmeye başlamıştım. Ustam da başarılı olacağıma inandı. Çok mutlu olmuştum.”
madanlal5
‘BÜTÜN KÖY AİLEMİN BİR PARÇASI’

Lal, bir yıl içinde terziliği öğrenmiş ve köyüne geri dönüp bir dükkan açmıştı. “O gün tüm acılardan vazgeçtim. Hayatımın en güzel günüydü. İnsanlar beni selamlamak için dükkana geliyordu. Bütün köy sanki ailemin bir parçasıydı” sözleriyle o günleri anlatıyor Lal…

madanlal4
AYAKLARIYLA KESİYOR, AYAKLARIYLA ÖLÇÜYOR

İlk günün mutluluğunu içinde hissetse de müşteri bulmakta zorlandı Lal. İnsanlar onun ayaklarıyla dikiş yapabileceğine imkan tanımıyordu. Ardından yavaş yavaş güvenlerini kazanmaya başladı: “Yavaş yavaş güvenlerini kazanmaya başladım. Ve sonra pek çok kişi dikiş yapmak için bana gelmeye başladı. Hayatımda ne yapmam gerekiyorsa, sadece ayaklarımla yapabiliyorum. Kumaşı kesmekten, ölçmeye kadar tüm işlemleri başarabiliyorum.”

madanlal3
‘GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ DEĞİLİM’

Lal, şu anda tüm köyün dikiş işlerini yapıyor. Herkes elbise diktirmek için ona geliyor. Ayaklarıyla dikiş yapan, tıraş olan, duş alan, yemek yiyen Lal, artık mutlu: “Geçmişte olduğu gibi değilim. Herkesin güvenini kazandım.”

 

Son güncelleme: 16:54 - 28.07.2017