Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hindistanlı sanatçı tırnaklarıyla sanat yapıyor
Hindistanlı sanatçı tırnaklarıyla sanat yapıyor
Hindistanlı sanatçı M. Narahari, uzattığı tırnaklarını keserek, üzerine motifler işliyor. Hindistan Kitapları'na giren sanatçı, şu ana kadar 85 tırnak boyadı. Hedefi ise 100 tırnağını sanatsal bir motifle işlemek...
Kültür Sanat 13 Temmuz 2017 - 15:37

Hindistanlı sanatçı M. Narahari, 1995 yılında uzayan tırnaklarını kesip, üzerine desenler işlemeye başladı. Karmaşık ve hayranlık uyandırıcı resimleri tırnaklarına işleyen Narahari, 22 yılda 85 tırnağını boyadı. Hedefi ise 25 yıla 100 tırnakla girmek.

tirnak4 Babası ve kardeşi de sanatçı olan Narahari, onlardan esinlendiğini anlatarak, “Üniversitedeyken kardeşimin iki parmak tırnağını büyüdüğünü fark ettim ve bu yüzden de tırnaklarımı büyütmeye başladım. Ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde farklı yüzeylerde resim yapıldığını gördüm. Ardından tırnaklarıma resimler yapmaya başladım” dedi.

tirnak5 Tırnağına ilk olarak bir özgürlük savaşçısı portresi yaptığını anlatan sanatçı, “Sonra Charminar’ı (ünlü Hint anıtı) ve Hindistan’ın ilk Başbakanı Jawaharlal Nehru’yu boyadım. Tırnaklarıma yaptığım resimler medyada da yer buldu. Bu sanat çok sabır istiyor” dedi. Tırnakların, boyanma büyüklüğüne gelmesinin bir ile bir buçuk yıl sürdüğünü anlatan Narahari, “Tırnaklarım doğal olarak güçlü. Kolayca kırılmıyor, ama yine de onlara çok iyi bakmak zorundayım. Düzenli olarak temizleyip bakım uyguluyorum ve hatta kalsiyum tabletleri alıyorum” dedi.

tirnak3Hintli sanatçının resimlerinin çoğu, Rahibe Teresa, Mahatma Gandhi ve Michael Jackson gibi ünlü şahsiyetlerin minyatür portrelerinden oluşuyor. Ancak Taj Mahal ve Eyfel Kulesi gibi simgeler de var. Narahari, özel bir okulda sanat öğretmeni olarak ders veriyor.