Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hitler’in tabloları satışa çıkıyor
Hitler’in tabloları satışa çıkıyor
Adolf Hitler'in yaptığı tablolar açık artırmaya çıkıyor
Kültür Sanat 22 Kasım 2016 - 17:56

Milyonlarca insanın ölümünden sorumlu olan diktatör Adolf Hitler’in çizdiği tablolar Almanya’da açık artırmaya çıkıyor. açık artırma evi satıştan yüzbinlerce euro gelir elde etmeyi hedefliyor.

hitler1

Hitler’in eserlerinin satışa çıkacağı müzayede geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Almanya’nın Nuremberg şehrinde düzenlenecek. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen müzayede çeşitli tartışmalara neden olmuş ve basında bunun ahlaki olup olmadığı sorgulanmıştı. Ancak içinde Nazi propagandası ve sembolü olmadığı sürece, Almanya’da çizimlerin satılmasını yasaklayan bir yasa bulunmuyor. Açık artırma evi yetkilileri ise tabloların satılmasıyla ilgili olarak, “Önemli olan nokta tablolara talep olması ve müşterilerimizin faşist eğilimlerinin olmaması” ifadelerini kullandı.

Gençlik yıllarında güzel sanatlar akademisine gitmek isteyen fakat akademi tarafından kabul görmeyen Hitler, İkinci Dünya Savaşı yıllarına kadar yaklaşık iki bin çizim yaptı. 1933 ile 2. Dünya Savaşı’nın sona erdiği 1945’e kadar Almanya’yı yöneten Nazi Partisi lideri Adolf Hitler, savaş sırasında altı milyon Yahudinin öldürülmesi ve daha bir çok savaş suçunun sorumlusuydu.