Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İBB Çanakkale Zaferi’nin 101. yılını kutluyor
İBB Çanakkale Zaferi’nin 101. yılını kutluyor
“Bir Hürriyet Türküsü” Çanakkale Destanı programı, 18 Mart Cuma günü İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek.
Kültür Sanat 18 Mart 2016 - 09:57

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, 20. yüzyılın en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi'nin 101. yıl dönümünde “Bir Hürriyet Türküsü” Çanakkale Destanı başlıklı özel bir etkinlik düzenleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Çanakkale Zaferi'nin 101. yılını kutlamak ve bu uğurda hayatını kaybeden binlerce şehidimizi yâd etmek için önemli bir organizasyona imza atıyor. İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Türk milletinin başarılarla dolu tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde konser, sergi, belgesel, film gösterimi, taş plak dinletisi ve kum sanatı gösterisi ile seyircileri o yıllara götürecek dopdolu bir program gerçekleştirecek.

“Bir Hürriyet Türküsü” Çanakkale Destanı programı, 18 Mart Cuma günü İBB Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda düzenlenecek. Sanat yönetmenliğini Recep Ergül'ün üstelendiği Çanakkale Zaferine adanan bu anlamlı program, 19.00'da gerçekleşecek. Etkinlik, CRR'nin fuaye alanında Çanakkale Savaşı'na ait fotoğraflardan oluşan sergi açılışı ile başlayacak. Akabinde 1915 yılına ait orijinal Çanakkale Savaşı görüntülerinin yer aldığı belgesel gösterimi ile devam edecek.

Program kapsamında Recep Ergül, Rüstem Avcı, Ramazan Günay ile Arzu Akça Çanakkale Savaşı üstüne yakılmış türküler ve bestelenmiş marşlardan eşsiz bir konser verecek. Tasavvuf müziği ve Türk sanat müziğinin yaşayan en önemli bestekârlarından Amir Ateş ise konserde kasîde ve ilahiler okuyacak. Cumhuriyet'in ilk kadın gazelhânı olan Ayda Sönmez ile Suzan Yakar'ın Çanakkale şehitleri için seslendirdiği ve 1930 ile 1940'lı yıllarında kaydedilen Çanakkale gazelleri, taş plaktan seyircilerle paylaşılacak. Duygu dolu dakikaların yaşanacağı bu özel etkinlik halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek.