Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İbrahim Balaban 95. yaşını kutladı
İbrahim Balaban 95. yaşını kutladı
Nazım Hikmet’in Türk resmine kazandırdığı usta ressam İbrahim Balaban 95. yaşını Nazım Hikmet Kültür Sanat Evi’nde dostları ve sevenlerinin katılımı ile kutladı
Kültür Sanat 9 Haziran 2016 - 14:48

16 yaşında cezaevinde tanıştığı ve kendisine yepyeni bir dünyanın kapılarını aralayan Nazım Hikmet sayesinde resim yeteneğini fark eden ve günümüz önemli ressamlarından olan İbrahim Balaban 95. yaşını dostları ve sevenlerinin katılımı ile kutladı. Şişli Belediyesi ev sahipliğinde, Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde gerçekleştirilen kutlama töreni ve ressamın eserlerinden oluşan serginin açılışı büyük ilgiyle karşılandı.

balaban2

Törende konuşma yapan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, “Hayatın renklerinin tek tek yok edilmeye çalışıldığı bir dönemde, nefes alabildiğimiz tek yer sanat. İmkanlarımız ölçüsünde sanata ve sanatçıya destek, Atatürk'ün kurduğu bir partinin mensubu olarak boynumun borcudur. Şu an içinde bulunduğumuz Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nin çatısı altında, Nazım'a yarenlik etmiş bir yadigarın 95. Yaş gününü kutluyoruz. Kendisine sağlıklı nice yıllar diliyor ve bir sanatsever olarak sanatıyla ölümsüzleşmesine imreniyorum.“ sözleriyle ressamın doğum gününü kutladı.

95. yaş kutlamasında sahneye çıkan İbrahim Balaban, Nazım Hikmet'in, tablosundan esinlenerek kaleme aldığı, ‘Mahpushane Kapısı' isimli şiirinden küçük bir bölüm okudu.

Daha sonra sahneye çıkan sanatçı Orhan Alkaya ise;

“Altı kadın vardı demir kapının önünde
Beşi toprağa oturmuş, ayakta biri;
Sekiz çocuk vardı demir kapının önünde
Besbelli henüz öğrenmemişler gülmeyi.”

Mısralarıyla başlayan şiirin tamamını ve yine Balaban'ın Harman isimli tablosu için Nazım'ın Hikmet'in yazdığı şiiri seslendirdi. Balaban kendisi için özel olarak palet şeklinde tasarlanan doğum günü pastasını oğulları ve Hayri İnönü ile birlikte sahnede kesti. Gece Haluk Çetiner'in Nazım Hikmet Şarkıları'ndan oluşan mini konseri ile devam etti