Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
II. Abdülhamid’in borsada kazandığı paranın peşine düştüler
II. Abdülhamid’in borsada kazandığı paranın peşine düştüler
Osmanlı İmparatorluğu'ndaki istibdat döneminin mimarı Abdülhamid'in mal varlığıyla ilgili iddialar bitmiyor. Türk Tarih Kurumu (TTK) eski Başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü’nün, II. Abdülhamid'in borsada kazandığı paralar ile birlikte yabancı bankalarda yüklü miktarda parası olduğu yönündeki iddiaları, Orhan Osmanoğlu tarafından doğruladı.
Kültür Sanat 17 Temmuz 2017 - 18:27

II. Abdülhamid'in torunu Orhan Osmanoğlu, TTK eski Başkanı Hülagü’nün iddiarını doğrulayarak, “Biz bu paraların Türkiye'ye gelmesini çok istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin kazanmasını istiyoruz çünkü bizim bir ahdımız var” dedi. Abdulhamid’in çok büyük servetler edindiğini, yurt içinde ve dışında 6 bin 800'e yakın mülkünün olduğunu, borsada çok büyük paralar kazandığı söyleyen Osmanoğlu, Hülagü’nün çalışmalarının kendilerine yardımcı olduğunu ifade etti ve şöyle dedi: “Bu konuyla ilgili yargıda devam eden bir davamız var zaten. Yargıda devam eden davamız verasetle ilgili bu paralarla ilgili soruşturmamızı daha yeni açacağız, onu takip edeceğiz inşallah. Hocamız bununla ilgili bize bir ışık tutacak, yol gösterecek. Elinde belgeleri varsa biz kendisiyle görüştük bir iki kere bir toplantı yaptık. İnşallah bir netice alınabileceğine inanıyorum.”

abdulhamid
‘VARLIKLI OLURSAK VAKIF KURACAĞIZ’

Osmanoğlu, İttihat ve Terakki’nin Abdulhamid’in tahttan inmesinin ardından kendisine bir kağıt imzalattığını öne sürerek, “Selanik'e gitmeden önce buradan bir takım kâğıtları imzalattırdılar kendisine. Ondan sonra Selanik'e gittiği zaman Selanik'te Deutsch Bank'ın müdürünü Selanik'e getirip ve o paraları aldılar diye biliyoruz. Fakat Abdulhamid’in bu paraların hepsini vermediğine inanıyoruz. Tahminimiz bizim çok cüzi bir kısmını söylediğini ve diğerlerini sakladığını ve söylemediğini bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin kazanmasını istiyoruz çünkü bizim bir ahdımız var; eğer biz varlıklı olursak insanların hayrına bir vakıf kuracağız inşallah” ifadelerini kullandı.