Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İlber Ortaylı: Türkler şiir konusunda güdükleşmeye başladı
İlber Ortaylı: Türkler şiir konusunda güdükleşmeye başladı
Ünlü profesör İlber Ortaylı Türk edebiyatı ve şiiri hakkında açıklamalar yaptı.
Kültür Sanat 16 Şubat 2016 - 12:14

Nefise Karatay’a konuşan İlber Ortaylı, Türk şiirine ve sinemasına eleştiriler yöneltirken Türkçenin yanlış ve çarpık kullanıldığını belirtti.

Foto: Habertürk

ŞİİR AFFETMEZ

Türk edebiyatının önemli bir yerde olduğunu düşünen İlber Ortaylı, Türk şiiri için ilginç yorumlarda bulundu. Türklerin şiire ilgisizliğine sitem eden Ortaylı, “Türkler şiir konusunda güdükleşmeye başladı. Berbat bir Türkçe konuşuyoruz. Özellikler hanım kızlarımız harfleri yutarak konuşuyor. Diş öncesi konuşulan bir dil bu. Şiirle ilgilenen, iyi şiir okuyan bir millet olsak bu gibi numaralara girmeyiz çünkü şiir yanlış telaffuzu ve bilgisizliği affetmez.

Ünlü profesör, sinemada en çok takip ettiği yönetmenler sorusuna ise, “Benim takip ettiğim yönetmenlerin devri geçti. İhtiyarladığım için değil, hakikaten geçti. Sinema büyük bir sanat. Total entelektüeller istiyordu. István Szabó gibi isimler yüklü adamlardı. Onlar gibileri artık bulunmaz” yanıtını verdi.

Son güncelleme: 12:39 - 16.02.2016