Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İran, sanatçılarını asıyor
İran, sanatçılarını asıyor
İranlı metal grubu idam tehlikesiyle karşı karşıya
Kültür Sanat 12 Şubat 2016 - 14:17

Metal Nation Radio sitesi, geçtiğimiz günlerde, İranlı metal grubu Confess'e yakın biri tarafından gönderilen bir mektup yayımladı. Mektubun yazarının ismi, güvenlik gerekçeleriyle gizli tutuluyor.

 

Mektuba göre, grubun solisti 23 yaşındaki “Siyanor [-13]” ve 21 yaşındaki DJ Chemical, İran İslami Devrim Muhafızları Ordusu tarafından 10 Kasım tarihinde tutuklandı ve 5 Şubat'a kadar tecrit hücrelerinde kaldı. İkiliye karşı dine sövme, sistem karşıtı propaganda yapma, satanistik metal ve rock tarzında yayın yapan yasa dışı ve yeraltı bir müzik şirketi yönetme, din karşıtlı, ateist politik ve anarşist şarkı sözleri yazma ve yabancı radyo kanallarına röportaj vermeleri yönünde suçlamalar yapılıyor.

ULUSLARARASI DESTEK

5 Şubat tarihinde yaklaşım 90 bin TL'lik kefalet ücretini ödeyerek serbest kalan grup üyeleri şimdi idamla da sonuçlanacak yeni bir dava sürecinin içerinde. Söylenene göre, ikilinin kişisel e-posta hesapları ve Facebook profillerine hükümet tarafından el konuldu. İran'da dine sövme suçu uzun süreli gözaltı, işkence ve infazla cezalandırılıyor. Mektup, grup için uluslararası destek talebiyle sona eriyor.

Grup, Ekim sonunda “In Pursuit of Dreams” isimli bir albüm yayımlamıştı. Albümde yer alan “I’m Your God Now!” (Artık Senin Tanrın Benim!) isimli şarkının grubun tutuklanmasının sebeplerinden biri olduğu söyleniyor.

Son güncelleme: 14:30 - 12.02.2016