Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
IŞİD, Palmira’daki vahşeti paylaştı
IŞİD, Palmira’daki vahşeti paylaştı
IŞİD'in Palmira'daki mumyaları yağmalayarak çiğnediği görüntüler ortaya çıktı
Kültür Sanat 12 Temmuz 2016 - 10:36

Terör örgütü IŞİD, yaklaşık bir sene boyunca işgal ettiği Palmira Antik Kenti’nde yarattığı tahribatın yeni görüntülerini paylaştı. IŞİD’in Palmira’daki antik mumyaların üzerinden kamyonlarla geçtiği görülüyor.

Suriye’deki Palmira Antik Kenti'nin, terör örgütü IŞİD tarafından ele geçirilmesi, tüm dünya için büyük bir tehlike unsuru haline gelmişti. 2016 yılının Mart ayında Suriye ordusu antik kenti geri aldığında, önemli yapıların birçoğunun talan edildiği ortaya çıkmıştı. IŞİD, tarafından molozlarla parçalanan ve patlatılan tapınaklar arasında Bel tapınağı, Baalşamin tapınağı, Zafer Takı ve kule mezarlar bulunuyordu. IŞİD, insanlık mirasını tehdit ettiği gibi insan yaşamının da en büyük korkusu olmaya devam etmiş Palmira Antik Kenti'nden sorumlu arkeolog Halid Esad'ı da öldürmüştü.

isid-palmira-antik-kenti

Arkeofili’de yer alan görüntülerde; UNESCO tarafından 1980 yılında Dünya Miras Listesi’ne alınan Palmira’nın yağmalanışı IŞİD tarafından servis edilirken insanlığa yeni bir tehdit olarak sunuluyor. Terör örgütü IŞİD, insan yaşamı ve miraslarıyla dünyayı tehdit etmeye devam ediyor…

Son güncelleme: 10:37 - 12.07.2016