Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
IŞİD’in gerçek yüzü ortaya çıkıyor
IŞİD’in gerçek yüzü ortaya çıkıyor
'IŞİD Terör Ordusunun İçyüzü' adlı kitap, terör örgütü IŞİD'in gerçek yüzünü ortaya koyuyor
Kültür Sanat 11 Kasım 2016 - 16:12

Michael Weiss ve Suriyeli analist Hassan Hassan, IŞİD’in, kurnazca hazırlanmış cinayet videolarıyla şiddet ve kargaşayı Orta Doğu geneline yayan uluslararası gönüllülerden oluşan bir cihat ordusuna nasıl evrildiğini açıklıyorlar…

michael-weiss

Weiss ve Hassan, IŞİD’in ilk şekillenmeye başladığı zamandan, kurucusu Ebu Musab ez-Zerkavi’nin ilk günlerinden başlayarak kilit isimlerin -ele geçirilmesi zor liderleri Ebu Bekir el-Bağdadi’den saflarındaki eski Saddam yanlısı Baasçılara kadar- nereden geldiklerini, sosyal medya stratejilerinden yasadışı petrol gelirlerine kadar yerel ve küresel desteği nasıl aldıklarını tek tek açıklıyorlar. IŞİD’in yayılmakta olan terörüyle mücadele etmek için gerekli para ve askerî mühimmatın bölgeye akmayı sürdürmesiyle, diğer kuvvetler – Esad rejimi, Rus savaş uçakları, İranlı Kudüs Gücü ve diğer Şii milisler – bir yandan güç kazanırken diğer yandan IŞİD’e karşı savaşıyor olmayı bölgedeki gündemleri için koz olarak kullanıyorlar.

MICHAEL WEISS VE HASSAN HASSAN’DAN İLGİNÇ İDDİALAR

“MUSUL'DA IŞİD KAYBEDERSE TÜRKİYE BÜYÜK TEHDİT ALTINDA”

Terör örgütü IŞİD'in ideolojisi, savaş stratejisi ve iç dinamikleri hakkındaki tartışmalar, kendini onu bozguna uğratmaya adamış her ülkede ısrarlı biçimde tartışılırken, geçtiğimiz günlerde yüz kişinin kafaları kesik halde Musul'da bulunan toplu mezarı, bu operasyonun da diğerleri gibi çözümleri otuz yıl sonraya erteleme çelişkisini gündeme taşıdı. IŞİD uzmanı gazeteciler Michael Weiss ve Hassan Hassan'a göre Musul operasyonunu IŞİD kaybederse Türkiye büyük bir tehdit altında.

hassan-hassan

Musul’u terör örgütü IŞİD’den kurtarmak için başlatılan operasyon birinci ayına yaklaşırken, haber ajanslarının bölgeden geçtiği haber ayrıntıları; dikkatleri, Michael Weiss ve Hassan Hassan'ın birlikte yazdıkları “IŞİD: Terör Örgütünün İçyüzü” kitabındaki tespitlere çekti. New York Times'ın en çok satanlar listesine giren ve Türkiye'de de Kırmızı Yayınları tarafından basılan kitapta, IŞİD'in Musul'da yenilgiye uğraması durumunda, bunun intikamını Avrupa'nın merkezlerine saldırarak almaya kalkışacağı iddia ediliyor. Türkiye'nin kentlerine yönelik tehditin ise, örgüt elemanlarının milliyetleri göz önünde tutulduğunda daha da büyük olabileceği kitabın yazarları tarafından öngörülüyor.

ÖNCE ÇEKİLİP SONRA GÜÇLENİYOR

Suriyeli Gazeteci Hassan Hassan örgütün Musul'u kaybetmesi durumunda uygulamaya koyacağı iyi düşünülmüş bir planı bulunduğunu, önce geri çekilip, sonra tekrar güçlenerek ortaya çıkacağını, The New York Times gazetesinde yayınlanan makalesinde yineledi.

SATIN ALINAN AŞİRETLER

Kitabın diğer yazarı Amerikalı Michael Weiss ise Londra Kraliyet Birleşik Kuvvetler Enstitüsü'nde (RUSI) Ekim ayında düzenlenen bir etkinlikte konuştu. Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya, Kafkaslar ve Avrupa konularında 30 yıldır gazetecilik yapan ve Türkiye ile bölge siyaseti konusunda uzun yıllardır çalışan Firdevs Robinson, Firdevs Talk adlı sitesinde bu etkinliğe yer vererek Weiss'in konuşmasından şu bölümleri aktardı: “IŞİD, bu savaşa iki buçuk yıldır hazırlanıyor. Tuzaklarını kurması, hendeklerini kazması, patlayıcıları yerleştirmesi için fazlasıyla vakti oldu. Yerel halktan bir kısmını ve aşiretlerden bazılarını adeta satın aldı. Geniş bir muhbir kadrosu oluşturdu. Sovyet eğitiminden geçmiş, Baas partili eski muhaberat mensuplarının herkesten iyi bildikleri sahada, uzmanlığını kullanıyor”

isid

KAYBETTİKÇE KAZANIYOR MU?

IŞİD: Terör Ordusunun İçyüzü kitabında, IŞİD'in neyin arayışında olduğu ve dünya için neden bir tehdit oluşturduğu bütünüyle açıklanıyor ve ayrıca şu soruların cevapları da gazetecilik araştırmalarıyla veriliyor. IŞİD kendini oluşturan parçaların toplamından büyük mü, küçük mü? Seçilmiş temsilci ya da müttefiklere silah sağlayarak desteklenen ve yedi ay süren güçlü çok uluslu hava saldırılarından sonra kazanıyor mu, kaybediyor mu? Başkan Obama tarafından ifade edilerek belirlenmiş olan, ABD'nin IŞİD'i “geriletmek ve nihayetinde yok etmek” hedefi, ABD'nin mevcut Suriye ve Irak politikaları göz önüne alındığında makul mü? Eski Savunma Bakanı Leon Panetta'nın yakın zamanda belirttiği gibi, IŞİD gücünün alanını Türkiye, Kuzey Afrika, Afganistan ve Rusya'ya doğru genişlettikçe ve Sina'dan Paris'e ve San Bernardino'ya kadar suç işlemeye, katliamlara ilham vermeye devam ettikçe, Orta Doğu'daki bu son savaş ötelemesi

Son güncelleme: 16:15 - 11.11.2016