Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İspanya’da 14 bin 500 yıllık mağara resimleri bulundu
İspanya’da 14 bin 500 yıllık mağara resimleri bulundu
Kuzey İspanya’da 14,500 yıllık yeni mağara resimleri ortaya çıktı
Kültür Sanat 27 Mayıs 2016 - 14:53

İspanya'daki Axturra mağarasının derinliklerinde yaklaşık 14,500 yıllık olan en az 70 adet mağara resmi bulundu. At, keçi, geyik, bizon gibi hayvanların görüldüğü mağara resimleri Üst Paleolitik döneme tarihleniyor.

ispanya1

Kuzey İspanya’daki mağaranın 300 metre iç kısmında Diego Garate ve mağara araştırmacısı Iñaki Intxaurbe tarafından bulunan resimler 100 metrelik boyutlara ulaşıyor. EFE Futuro'nun bildirdiğine göre Garate, bir konferansta tanıttığı keşifte, karnına mızraklar saplanmış olan bizona özellikle dikkat çekti.

Arkeofili’de yer alan habere göre; araştırmacılar geçmişte resimlerin üstünde, kömürden elde edilen siyah boya bulunmuş olabileceğini söyledi. Resimlerin çakmaktaşı aletler kullanılarak mağara duvarına kazınmış olabileceği belirtildi. Araştırmacılar, şaşırtıcı derecede tutarlı olan mağara resimlerinin Üst Paleolitik döneme tarihlendiğini söyledi. Burada bulunan resimlerin bu dönemin sonuna doğru, yaklaşık 14,500 – 12,500 yılları arasına tarihlendiğini düşünülüyor.

Etiketler