Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İspanya’da kültürel miras katliamı
İspanya’da kültürel miras katliamı
Matrera kalesinin restorasyonuyla şehrin sakinleri alay ederken, konservasyon uzmanları restorasyonu bir “kültürel miras katliamı” olarak tanımladı.
Kültür Sanat 14 Mart 2016 - 10:02

El Castillo de Matrera kalesi 9. yüzyılda Cádiz'deki bir tepenin üstüne inşa eidldi, ve 1949 yılından beri bir Milli Anıt olarak belirlendi. 3 yıl önce yağmur tarafından zarar görünce, tarihi yapıyı tamir etmek üzere mimarlar işe başladı. Fakat restore edilmiş yapının ortaya çıkan fotoğrafları, orjinal yapıdan geriye kalan malzemeleri stabilize etmek için yeni materyellerin kullanıldığını gösterdi. İspanyollar bu fotoğraflar ortaya çıkınca hayal kırıklıklarını dışa vurdu.

Arkeofili’nin haberine göre; Kalenin restore edilmiş kulesinde, eski taşları korumak ve kalıntıları orjinal şekline ve boyuruna döndürmek için yeni materyeller kullanılmıştı. Bu restorasyon hem internette hem de Cádiz bölgesindeki Villamartín kasabasında alay konusu oldu. İspanya'nın La Sexta haber kanalına açıklama yapan bir İspanyol”Restoratör yerine müteahhit getirmişler, ve ellerine yüzlerine bulaştırmışlar” dedi.

Restorasyon, 2012 yılında yine İspanya'da gerçekleşen, yaşlı bir kadının 19. yüzyıl freski Ecce Homo'yu restore etmeye çalışırken tanınmaz hale getirmesi olayıyla karşılaştırmalara neden oldu.

KORKUNÇ!

Bir İspanyol kültürel miras organizasyonu olan Hispania Nostra, çalışmanın sonuçlarını “kesinlikle korkunç” olarak tanımladı. Organizasyonun internet sitesindeki açıklamada “Eserin üzerinde çalışan mimarların ‘sağlamlaştırma ve restorasyon” olarak nitelendirdiği bu çalışma gerçekten acınacak halde ve hem yerel insanları hem de yabancıları şok etti dendi.

Açıklamada ayrıca “Fotoğrafları gördüğünüzde yorum yapmaya gerek kalmıyor. Yabancı insanlar bize yazarak bu ahmaklıkların – daha iyi bir deyişle kültürel miras katliamlarının – neden hala devam ettiğini soruyorlar” denildi.

Fakat restorasyonu yöneten mimar Carlos Quevedo projeyi savundu, ve proje başlamadan önce belirlenen amaçları karşıladığını söyledi.