Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İstanbul Kent Müzesi’ne onay çıktı
İstanbul Kent Müzesi’ne onay çıktı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Topkapı'da yapılacağını duyurulan ve hazırlık çalışmaları yıllardır devam eden 'Kent Müzesi' için ikinci kez ihale açtı
Kültür Sanat 17 Ağustos 2016 - 15:08

14 bin 439 metrekarelik arazi üzerine kurulacak Kent Müzesi inşaatının ihalesi 26 Eylül 2016 tarihinde yapılacak.

istanbul

İhale duyurusu 12 Ağustos 2016 tarihinde yayımlanan müzenin temeli 2016 yılı sonuna doğru atılacak, ihale şartnamesine göre inşaat yer teslimi yapıldıktan sonra 500 gün içinde tamamlanacak. Topkapı’daki Panorama 1453 Müzesi’nin yanına yapılacak müzenin İBB soysal tesislerin bulunduğu alana yapılması planlanıyor.

Topkapı’ya yapılması karar verilen müzenin yeri üzerine yapılan tartışmalarda, müzenin İstanbul kıyılarında (Haliç, Boğaz ve Marmara kıyıları), Haydarpaşa Garı, Sirkeci Garı, Haliç kıyısındaki tersaneler ve Miniatürk’ün olduğu alan, Galataport proje alanında yapılması gibi öneriler de sunulmuştu.

SADECE TARİH OLMAYACAK

DHA’da yer alan habere göre, İstanbul Kent Müzesi’nin 46 bölümden oluşacağı, müzenin yanında bir de planetaryum (gezegenevi) yer alması planlanıyor. İstanbul’un dünü ve bugününün sergileneceği müzede, tarihsel dokunun yanı sıra yemek ve mutfak kültürü gibi İstanbul’un kültürel özelliklerinin de sergilenmesi planlanıyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.