Reklamsız Sözcü

İtalya hükümetinden anlamlı adım

İtalya, kültür varlıklarını korumak adına için dev bütçe ayırdı
16:2813 Nisan 2016
İtalya hükümetinden anlamlı adım
İtalya, kültür varlıklarını korumak adına için dev bütçe ayırdı

Brüksel’de yaşanan terör saldırıları, İtalyan Hükümetini harekete geçirdi. Hükümetten yapılan açıklamaya göre , kültürel miras alanlarının, ziyaretçilerin ve turistlerin korunması için üç yıllık bir plan yürürlüğe girdi. Plana ayrılan bütçe 300 milyon Euro, yani yaklaşık 1 milyar Türk Lirası.

Arkeofili’den Erman Ertuğrul’un haberine göre; iki aşamayı kapsayan güvenlik planının ilk aşaması, bir saldırı durumunda acil müdahale protokollerini kapsıyor. Yerel seviyede, müze müdürleri ile uzmanların valilik yetkilileriyle koordinasyon içinde çalışacağı bir çalışma grubunun kuruluşunu öngörüyor.

BİLGİLERİN BİR KISMI PAYLAŞILDI

İkinci aşama ise üç yıllık bir periyod içinde 300 milyon euroluk bir yatırımla, İtalya'nın en çok ziyaret edilen yirmi kültürel miras alanında, metal detektörü, kameralar gibi güvenlik önlemlerini artırmak. Bu kapsamda; Kolezyum, Pompeii, Nebice, Uffizi Galerisi en öncelikli yer arasında bulunuyor.

En çok tehlike altındaki yaklaşık 20 kültürel miras alanını değerlendirdiklerini söyleyen Kültür Bakanlığı Genel Sekreteri Antonella Recchia, “Bu alanlarda, polis sayısını, metal detektörlerini ve kameraları artırarak güvenlik önlemlerini sıklaştırdık” dedi.
Güvenlik önlemleri hakkında daha fazla bilgi veremeyeceğini söyleyen Recchia, “Hükümetin aldığı her önlemi söylediğimiz takdirde bunun bir anlamı kalmıyor.” dedi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp