Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘İyi bir komşu’ temasıyla düzenlenen 15. İstanbul Bienali kapılarını açtı
‘İyi bir komşu’ temasıyla düzenlenen 15. İstanbul Bienali kapılarını açtı
15. İstanbul Bienali, dün kapılarını açtı. Küratörlüğünü Elmgreen & Dragset tarafından üstlenilen ve 'iyi bir komşu' temasıyla sanatseverlerin karşısında olan bienal 12 Kasım'a kadar görülebilecek.
Kültür Sanat 17 Eylül 2017 - 13:40

15. İstanbul Bienali’ne bu yıl 32 ülkeden 55 sanatçı katılıyor. ‘İyi bir komşu’ temasıyla, komşuluk ve sınırlar üzerine sorular soran bienal, birbirine komşu mekanlarda gerçekleşiyor: İstanbul Modern, Galata Özel Rum Okulu, Pera Müzesi, Küçük Mustafa Paşa Hamamı, ARK Kültür…

Türkiye’den Erkan Özgen, Ali Taptık, Bilal Yılmaz, Volkan Aslan, Alper Aydın, Candeğer Furtun, Gözde İlkin, Tuğçe Tuna, Burçak Bingöl ve Yoğunluk kolektif, bienalde yer alıyor.

Kuratörler Michael Elmgreen ve Ingar Dragset, bienalin bu yılki temasını kavramsal çerçevede şu cümlelerle açıklamıştı:”iyi bir komşu, ev kavramını farklı açılardan ele alacak: gündelik deneyimler yoluyla davranış rutinlerinin ve değerlerin oluştuğu bir alan olarak tanımlanan ev, aynı zamanda bir aidiyet – bir ‘kök salmışlık’ – duygusunu ortaya çıkaran bir yer. Bu sergi, özel alanlarla ilişkilenen farklı yaşam tarzlarını ve içinde yaşayanlar olarak bizlerin evdeki alanları en iyi şekilde kullanma ve kişiselleştirme biçimlerimizi araştıracak. Böylece, evin nasıl da farklı kimliklere dair ipuçları barındırabileceğini ve tarih boyunca kendini ifade etmenin bir aracı olarak nasıl işlev gördüğünü inceleyecek.”

Türkiye’de komşu mekanlarda sanatseverlerle buluşacak olan bienal, dünyanın çeşitli şehirlerine de komşuluk eli uzatmaktan geri kalmadı. Chicago, Moskova, Seul, Plovidv, Sidney, Milano gibi şehirlerde açıkhava kampanyası da düzenlendi.

15bziyaret.iksv.org adresinden ziyaretçi kaydı yapılması gerekiyor. Bienal, açılış haftasına özel olarak 18 Eylül Pazartesi günü de açık olacak.

15. İSTANBUL BİENALİ’NİN KURATÖRLERİ SÖZCÜ’YE KONUŞTU…

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.