Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İyi ki doğdun Balzac…
İyi ki doğdun Balzac…
Fransız yazar Honore de Balzac doğumunun 217. yılında
Kültür Sanat 20 Mayıs 2016 - 16:00

Dünya edebiyatının hafızalarda geniş yer tutmuş yazarı Honore de Balzac 217. yılında anılıyor…

1

Honore Balssa olan Fransız yazar, dünya edebiyatına büyük katkılar sağlamış kitapları dünyada büyük yankılar uyandırmıştır. Edebiyatta elde ettiği başarılar onun ölene de edebiyatla bütünleşmesini sağlamıştır.

BALZAC KİMDİR?

1799 tarihinde Tours'da doğan Honore de Balzac'ın asıl ismi Honore Balssa olup, Balzac ismini alarak De takısını kullanmıştır. Tüccar bir babanın oğlu olan Balzac, ilk eğitimini College des Oratoriens'de almıştır. Ailesi, Napolyon'un devrilmesinden sonra Paris'e yerleşmiştir. Balzac, Paris'te ilk yıllarında bir avukatın yanında çalışmış fakat edebiyata olan ilgisi daha ağır basmıştır. 1819 yılında ilk denemesi olan Cromwell, başarısız olduğu için romana yönelmiştir. Yazar hayatı boyunca basımcı, yayımcı ve dökümcü gibi işlerde bulundu. Bugün pek çok eseri, tüm dünyada en çok okunan eserler arasında yer almaktadır.

Honore de Balzac Kariyeri ve Eserleri
Tanınmasında 1829 yılında yazdığı Les Chouans isimli romanın büyük etkisi olmuştur. 1824 – 1834 yılları arasında kazandığı para iyi bir yaşam sürmesini sağlamıştır. 1829 – 1831 yılları arasında yerel bir gazetede, gazetecilik yapmış çeşitli incelemelerde bulunmuştur.

1847 yılında Polonya'da sevgilisi Hanska'nın şatosuna yerleşmiş ve bir süre burada kalmıştır. 1850 yılında ile Hanska ile evlenerek Paris'e dönmüştür. Yaşamı boyunca 85'i tamamlanmış 50'si taslak halinde olan 100'ün üzerinde çalışma bırakmıştır.