Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Jamala: Cumhurbaşkanınız beni tebrik etti
Jamala: Cumhurbaşkanınız beni tebrik etti
2016 Eurovision birincisi Kırımlı şarkıcı Jamala, Harbiye Açıkhava'da vereceği konser öncesi soruları yanıtladı.
Tarkan ABDULLAHOĞLU
Kültür Sanat 16 Ağustos 2016 - 14:51

Karım Tatarları’nın sürgününü anlatan ‘1944’ şarkısıyla Eurovision’da birinci olan Kırımlı Tatar şarkıcı, Türkiye’de kendisini güvende hissettiğini belirtip, konserine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı davet ettiğini söyledi. Kırım’da yaşanan karışıklıkla ilgili soru üzerine Kırım’da yaşayan ailesini göremediğini anlatan şarkıcı ancak İstanbul’a gelen babasıyla sahneye çıkıp şarkı söyleyeceğini belirtti. Kırım’ın mutlu olmadığını ifade eden şarkıcı “Benim büyükbabam, annem ve babam Kırım’da kaldıkları için şu an onları göremiyorum maalesef. Ondan dolayı Kırım’ın şu an mutlu olmadığını söyleyebilirim. Büyükbabam 90 yaşında ve onu ziyaret edemiyorum. Ondan dolayı babamın İstanbul’a geldiğini çok sevindim. Yarın onunla birlikte şarkı söyleyeceğiz” dedi.

jamala-ic-5

DARBE ŞARKILARA YANSIYACAK

Türkiye’de güvende hissettiğini ve son olarak görüştüklerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine ‘İstanbul’a gelince haber ver’ dediğini anlatan şarkıcı, 15 Temmuz gecesi yaşanan kanlı darbe girişiminde hayatını kaybedenlere ise Türkçe konuşarak ” Tüm şehitlere Allah’tan rahmet diliyorum” sözleriyle andı. Jamala, darbe gecesiyle ilgili olarak şarkı yapıp yapmak istemediği sorusuna ise “Bir olaydan yola çıkarak bir şey yapmak çok zor. Büyük ihtimal bu olaylar da beni bir şarkı yapmaya itecek. Bir konu oluşturacak. Bu olayın acısı şarkılara yansıyacak” cevabını verdi. Yöresel bir kıyafetle basın mensuplarının karşısına çıkan şarkıcı, Türkiye’de yaşanan olaylardan sonra gelip gelmemekte tereddüt yaşayıp yaşamadığı şeklindeki bir soruyu “Bir taraftan tabii tereddüt ettim. Şu an belki konser için en uygun an olmayabilir. Ukrayna’nın acı tecrübelerine göre biliyorum ki müzik insanlar için bir ilham, umut kaynağı oluyor. Ondan dolayı geldim” diye yanıtladı.

jamala-ic-3

İSKENDER, DÖNER HEPSİ GÜZEL

Daha önce de Edirne ve Eskişehir’e geldiğini belirten Jamala, “Türkiye’de kazandığım Kırmızı Elma ödülü var. Burada olduğum için iki yüzlülük gibi gelmesin. Size hoş bir şey söylemek için söylemiyorum. Türkiye’nin yemeklerini ve kendisini seviyorum. İskender, döner hepsi güzel ve lezzetli” dedi.

VOLKAN KONAK’LA ÇALIŞABİLİRİZ

Dün gece Harbiye Açıkhava’da Sertap Erener’le sahneye çıkıp Every That I Can şarkısına düet yapan Jamala, kendi konserinde şarkılarının yüzde 70’nin Türk ve Kırım şarkılarından oluşacağını ifade etti. Şarkıcı ayrıca Volkan Konak’ın ekibiyle görüşme yaptıklarını söyleyip “Onunla birşey yapabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

jamala-ic

Cumhurbaşkanınızdan tebrik aldım. Eurovision’da birinci olduğu ‘1944’ şarkısının sadece Kırım Tatarları’nın acılarını yansıtmadığını, bir çok halkların acılarını anlattığını belirten Jamala şöyle konuştu: “Benim en istediğim tarihi anlatmaktı. Bu soyut bir tarih değil. Benim yaşadığım bir tarih. Bu dert bu keder herkese dokundu. Bu da beni etkiledi. Çok mutluyum. Cumhurbaşkanınızdan telefon geldi ve beni tebrik etti”

Son güncelleme: 14:53 - 16.08.2016

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.