Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Juliet Butler, kobay ikizleri kitaplaştırdı
Juliet Butler, kobay ikizleri kitaplaştırdı
İngiliz yazar Juliet Butler, Rus siyam ikizleri Maşa ve Daşa Krivoşliyopova’nın hayatlarını kitaplaştırdı. Butler, ikizlerle 15 yıldır yakın arkadaş. 
Kültür Sanat 12 Ağustos 2017 - 16:37

İngiliz gazeteci Juliet Butler, uzun süre kaldığı Moskova’da tanıştığı ve 15 yıldır dost olduğu siyam ikizleri Maşa ve Daşa Krivoşliyopova'nın yaşam öykülerini kitaplaştırdı.

Gazete Habertürk’te yer alan habere göre ‘The Less You Know, the Sounder You Sleep’ adlı kitapta, yapışık ikizlerin, doğduktan kısa süre sonra anneleri Yekaterina'ya “Bebeğiniz öldü” denilerek bilimsel çalışmalarda kobay haline getirilmesi hikayeleştirildi.

ikizler
İKİZİ ÖLÜNCE KENDİSİNİ DE ÖLÜME TERK ETTİ

Butler, ikizlerin 53 yıllık yaşamlarının büyük bölümünü laboratuvarlarda geçirdiğini söyledi. İkizlerin üzerinde acımasız deneyler yapıldı. Öte yandan ikizlerin birbirleri arasında da psikolojik gerilimler yaşandı.

Maşa 2003'te kalp krizinden ölünce, Daşa doktorların ayırma ameliyatı tekliflerini reddetti ve o da kan zehirlenmesinden yaşamını yitirdi.

masaaa