Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadın, Deniz, Kuşlar ve Özgürlük…
Kadın, Deniz, Kuşlar ve Özgürlük…
Tarakçıoğlu, 3. Kişisel Heykel Sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor
Kültür Sanat 16 Kasım 2016 - 15:46

Gördüğü her şeyi resmetmekten çok onun öyküsünü vererek insanlara dokunan Funda Tarakçıoğlu kişisel sergisiyle sanatseverleri ağırlayacak.

kadin2

Datça UKKSA (Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi) dışında kişisel heykel sergisi açmayan sanatçı, İstanbul'daki bu ilk kişisel heykel sergisinde yine kadın, deniz, denizden gelen canlılar, kuşlar ve bütün bunları birleştiren özgürlük temasını kanatlar kullanarak işliyor.

Sanatçı, bronz figürlerini çoğunlukla cam bloklara sabitleyerek metalin sertliğini mavinin ve beyazın tonlarıyla yumuşatıp bizleri yazdığı öykülerin, zihninde var olup henüz yazılmamış romanların sırlarla dolu dehlizlerinde gezdiriyor. İzleyenler okyanusların, göllerin derinliklerinde, bulutların üzerinde gezinip hayaller kurarken, kanat detaylarıyla, kuşlarla vurgulanmak istenen ana tema olan özgürlük, sanatçının her işinde karşımıza çıkıyor. Heykellerinin çoğunda kullandığı turkuaz cam blok kaideler sanatçının çok sevdiği denize ve suyun gücüne olan tutkusunu dile getirmekte, ışığı geçiren ve yansıtan cam malzemeler, sanatçının bronz figürleriyle birbirlerini tamamlamaktadırlar. Mevlana'nın ülkesinde yetişmiş, mistik eğilimli sanatçı sürrealist, figüratif ve sembollerle dolu eserlerinde geçmişe göndermeler yaparken hayatın neşesini ve hüznünü birlikte yansıtıyor.

kadin3

FUNDA TARAKÇIOĞLU KİMDİR?

14.03.1955 Yılında İstanbul'da doğan Funda Tarakçıoğlu, Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirip, iş gereği Almanya'ya gitti. Sanatçı Köln Volkshochschule'de sanat tarihi ve resim eğitimi aldı. Orta ve lise eğitimi sırasında Alman Kültür Merkezi'nde ve sanat çalışmalarının yürütüldüğü Tünel'deki Teutonia‘da okuluyla bağlantılı olarak farklı işleriyle yer aldı.
1978-1982 Yılları arasında Almanya'da, Berlin ve Köln' de sanat eğitimine ve çalışmalarına devam etti. 1982 Yılında Türkiye'ye dönen sanatçı Boğaziçi Üniversitesi sanat atölyelerinde seramik, heykel ve resim çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok fuar ve sergiye katıldı.
“Katıldığı yurtdışı fuar ve sergiler arasında, Reggio Emilia, Tivoli, Vernice Euroexpoart (İtalya), Innsbruck Kunstmesse (Avusturya), Arezzo (İtalya) , Budapeşte ve Köln, Bonn (Almanya) bulunmaktadır. Düzenli olarak her yıl Art Ankara ve İstanbul Sanat Fuarı (Tüyap) yer alan sanatçı, her iki fuara da tablo ve heykelleriyle katılmaktadır. UKKSA (Knidos Uluslar arası Kültür Sanat Akademisi) sanatçısı olarak her yıl grubuyla Datça Yakaköy'de ürettikleri eserler yaz ayları boyunca sergilenmekte, kişisel heykel sergisi de ekim ayına dek akademi ziyaretçilerince gezilebilmektedir.