Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadınlar dilek ağacına notlar bıraktı
Kadınlar dilek ağacına notlar bıraktı
Windowist Tower yönetimi Dünya Kadınlar Günü ile ilgili bir çalışmaya imza attı.
Gamze KAYA
Kültür Sanat 8 Mart 2016 - 11:30

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel uygulanan çalışmada kadınlar dilek ağacına dileklerini astılar…

 

Foto: Sözcü

8 Mart 1857 tarihinde New York’ta 40.000 dokuma işçisi, çalıştıkları tekstil fabrikasında iş koşullarını iyileştirmek adına greve başlamış fabrikada büyük bir ayaklanma gerçekleştirmişti. Polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrilaya kilitlenmesi üzerine çıkan yangında 129 kadın işçi diri diri yanarak can vermiş, bu korkunç olay tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. 1910 Ağuştosunda Almanya Sosyal Demokrasi Partisi önderlerinden Clara Zetkin’in 8 Mart 1857’de yaşamını yitiren işçilerin anısına bugünün ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak anılması önerisi kabul edilerek yürürlüğe girdi. 8 Mart, 1921 yılında Türkiye’de de Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak tanındı.

Her sene dünyanın birçok yerinde kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ,Türkiye’nin farklı yerlerinden de kadınlara destek verildi.

Windowist Tower yönetimi, gelenekselleşen Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadınlara uygulanan şiddet, taciz, tecavüz gibi konulara farkındalık getirmek için renkli bir projeye imza attı. Maslak metro girişinDe stand açan şirket görevlileri kadınlar için renkli not kağıtları hazırlayarak onlardan bir kadın olarak yaşamak istedikleri dünyayı yazmalarını istedi. Kadınlar, şiddete, kadın ölümlerine ve cinsel istismara dikkat çekerek yazdıkları dilekleri dilek ağacına astılar.

Bu anlamlı çalışmayla mutlu olan kadınlar, “Ölmek istemiyorurz”, “Özgecanlar yaşanmasın”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” gibi duygulandıran mesajlar yazdılar…

Son güncelleme: 13:30 - 08.03.2016