Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kan Film Festivali’nde birinciliği ‘Cahit’ aldı
Kan Film Festivali’nde birinciliği ‘Cahit’ aldı
Adana Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastaları Derneği’nin (ATODER) organize ettiği Kan Film Festivali'nde birinciliği 'Cahit' filmi aldı.
Kültür Sanat 9 Mayıs 2016 - 10:10

‘Kan bağışının önemi’ ile ‘Talasemi ve orak hücre anemi hastalığı' konularını işleyen Talasemi Federasyonu ile Kızılay'ın proje paydaşlığında ve sponsorların desteğiyle düzenlenen Kan Film Festivali sona erdi.

kan3

CİHAN’da yer alan habere göre; Ulusal boyutta kalıtsal kan hastalıklarının toplumdaki bilincinin artırılmasını ve kalıtsal kan hastalarının sorunları ile çözümlerine sanatsal bakış açısıyla farkındalık kazandırılması hedeflenen festivalde, ‘Kan bağışının önemi' ile ‘Talasemi ve orak hücre anemi hastalığı' konularını işleyen kısa film ve kamu spotları yarıştı. Yarışmaya Türkiye genelinde 30'un üstünde film başvurdu. Festivalde birinciye 5 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye ise bin 500 para ödülü verildi.

Kan Film Festivali Düzenleme Komitesi Başkanı ve ATODER Başkanı Ali Kılıç, “Her yıl dünyanın değişik yerlerinde talasemi ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Buradaki amacımız yeni talasemi hastası doğmaması ve hastaların hayat standartları arttırmaktır. Film festivali ile kamu bilincinin artmasıdır.” dedi.

Festivalde birinciliği Serkan Özyumuşak'ın yönettiği ‘Cahit’, ikinciliği Alper Akyıldız'ın yönettiği ‘Masal’ ve üçüncülüğü de Evrim İnci'nin yönettiği ‘Ağaç’ filmi aldı. Ödülleri ATODER Başkanı Ali Kılıç ve Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar verdi.

Son güncelleme: 10:11 - 09.05.2016