Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kanuni’nin türbesi gün yüzüne çıkıyor
Kanuni’nin türbesi gün yüzüne çıkıyor
Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar'daki Osmanlı yerleşkesi, TİKA tarafından gün yüzüne çıkarılıyor
Kültür Sanat 27 Mayıs 2016 - 15:37

Onuncu Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının bulunduğu Zigetvar’daki türbesinin çıkarılmasına yönelik başlatılan çalışmalarda sona geliniyor.

kanuni-sultan-suleyman-turbesi

ODTÜ Mimarlık Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Uzay Peker, Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği türbenin bulunması için çalışmaların öncelikle aynı bölgede bulunan Türbek kilisesi civarına yoğunlaştığını ama orada herhangi bir sonuç alınamaması üzerine Üzüm Tepesi denilen araziye yöneldiklerini kaydetti.

Türbenin ortaya çıkarılması için yürütülen faaliyetlerin tamamen bilimsel olduğuna, bu konuda disiplinler arası bir araştırmanın yürütüldüğüne dikkat çeken Peker, kazı çalışmaları başlamadan önce toprağın altında ve arazide neler olduğunu öngördüklerini anlatarak, ”Arazide ve toprağın altında neler olduğu yapılan jeofizik, tarih, coğrafya, sanat tarihi ve mimarlık tarihi araştırmalarıyla çok yönlü şekilde bakılarak ortaya çıkarılabiliyor. Bu çok yönlü çalışma TİKA’nın verdiği destekle mümkün oldu.” şeklinde konuştu.