Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kapalıçarşı restore ediliyor
Kapalıçarşı restore ediliyor
Tarihi Kapalıçarşı'nın restorasyonuna başlandı
Kültür Sanat 15 Temmuz 2016 - 10:47

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, restorasyonun 10 yıl sonra tamamlanabileceğini öngördüğünü belirterek, “Restorasyon çalışmalarına 200 milyon liralık bütçe ayrıldığını belirtti. Ayrıca Kapalıçarşı’nın altyapısı için İSKİ 35 milyon liralık bir çalışma yapacak.

http://tv.sozcu.com.tr/2016/haber/video/bu-halini-son-kez-goreceksiniz

Yılda 92 milyon kişinin ziyaret ettiği tarihi Kapalıçarşı restorasyonunun ilk aşaması tarihi çarşının çatısında başladı. Klima ve çanak antenlerin yoğunlukta olduğu çatıda tonlarca ağırlıkta su depoları da bulunuyordu. Tarihi yapının duvarlarında ve tavanlarında çatlaklar oluşmuştu. Restorasyon Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile Tarihi Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanı Ahmet Kökler tarafından dün ilk kremitin konulmasıyla başladı. Çatı restorasyonunda alaturka kiremit kullanılacağı belirtildi. Törende Başkan Demir, “Kapalıçarşı restorasyonu 2009 yılında başladığımız bir çalışmaydı. 2009 yılında Kapalıçarşı'nın hem kendisini hem de etrafındaki 21 hanıyla birlikte yaklaşık 110 bin metrekarelik bir alanı röleve restorasyon proje çalışmalarını başlattık” diye konuştu.

Son güncelleme: 12:27 - 15.07.2016
Etiketler