Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Karaman’a bağlı belediyeden yörük çadırlarına saldırı
Karaman’a bağlı belediyeden yörük çadırlarına saldırı
11. Sarıkeçililer Geleneksel Göç Kervanı Etkinliğine Kazım Karabekir Belediyesi tarafından müdahale edildi
Gamze KAYA
Kültür Sanat 16 Mayıs 2016 - 16:10

Bu yıl 11. kez düzenlenen Sarıkeçililer Geleneksel Göç Kervanı Etkinliği, Kazım Karabekir Belediye  Başkanının talimatı ile belediye çalışanları tarafından durduruldu.

Sarıkeçili yörüklerin, develer ve keçiler eşliğinde yola koyulması ile başlayan geleneksel göç kervanı etkinliği bu yıl belediyenin müdahalesi ile iptal edildi. Mersin’in ilçelerinden yola çıkarak kervanı süren yörükler, şenliklerini gerçekleştirmek için Karaman’a ulaştıklarında beklemedikleri bir durumla karşılaştı.

Karaman ili Kazım Karabekir ilçesi Hacıbabadağ mevkiinde bulunan ve  yaylalarda yapılması planlanan geleneksel etkinlik, yörüklerle belediyeyi karşı karşıya getirdi. üç gün sürecek olan geleneksel şölenin ikinci gününde yaşanan sorunlar halka isyan ettirdi. AKP’li Belediye Başkanı Ali İhsan Alanlı’nın da katılımıyla gerçekleşen; su sorunu ve iklim değişikliğinin tartışıldığı panel ‘siyaset’ yapıldığı gerekçesiyle başkanlık tarafından savcılığa iletildi. İddiaya göre; panele katılan başkan Ali İhsan Alanlı’nın etkinliği iptal etmesi üzerine başlayan tartışmalar devam ediyor.

YORUK1

“İŞİNİZE BAKIN, SİYASET YAPMAYIN”

Yörük kültürünün yok olmaya yüz tutması üzerine başlayan panelde; bölgedeki bütün suyun, yapımı süren maden ocağına ulaşması sorunu üzerine yürütülen konuşma Belediye Başkanı tarafından tepkiyle karşılandı. Toplum ve yörük sorunlarının tartışıldığı,  birçok akademisyen ve bilim insanının katıldığı panelde Belediye Başkanı tarafından, “İşinize bakın, siyaset yapmayın” şeklinde yönelen uyarı tartışmalara yol açtı. Belediye çalışanları tarafından sözlü taciz ve çadırlarda yaşadıkları için hakarete uğradıklarını ifade eden yörük halkı, çadırlarının yıkılıp yakıldığını, jeneretörlerinin alındığını ve tehdit edildiklerini öne sürdü. Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Savran hakkında savcılığa başvurarak suç duyurusunda bulunan Belediye Başkanı Alanlı’nın yörük halkına, ” Madeni bırakın, işinize bakın” gibi sözler sarfettiği iddia edildi.

PERVİN

Dönüş yolunda darp edildiklerini belirten Nuray Kaya, “Bize bir önceki gün sizi bitireceğiz, birdaha buralara gelemeyeceksiniz gibi söylemlerde bulunduklarında boş bir tehdit zannederek gönderdik arkadaşlarımızı. Dönüş yolunda önlerini kesip darp ettiler. Fotoğraf çekimi yapan arkadaşlarımızın makinelerini aldılar. Ve ellerine geçen her şeyi yaktılar” dedi.

tutamak
Son güncelleme: 19:00 - 16.05.2016