Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Karikatür Evi kapılarını açtı
Karikatür Evi kapılarını açtı
Karikatür sanatıyla çocukları ve gençleri buluşturan, karikatür meraklıları ile çizerleri bir araya getiren bir mekan yaratma fikriyle yola çıkılan Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi açıldı
Kültür Sanat 5 Ekim 2016 - 11:13

Sergi açılışında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Karikatür Evi ile birlikte Kadıköy'deki 4 tarihi binayı restore ederek kamuya kazandırdıklarını belirterek “Sanat, tarih ve mizah bu yapıda üçünü bir araya getirdik” dedi.

Türkiye'nin yaşadığı gergin günlerde mizahın daha da önem kazandığını ifade eden Nuhoğlu şöyle konuştu: “ Mizah insanların çok gergin olduğu Türkiye toplumunda asık suratlı kamu yöneticilerini güldürebilmek, eleştirebilmek için var olması gereken bir sanat. Toplumun gelişebilmesi için ilerleyebilmesi için eleştirel düşünceye, farklı görüşlere ihtiyacı var. Mizahı bu anlamda toplumdaki bazı sertlikleri yumuşatan çok önemli bir sanat dalı olarak görüyorum”

Karikatür Evi'nin sadece Kadıköylülere değil her yaştan İstanbullulara açık ve sürekli yaşayan bir mekan olacağını vurgulayan Nuhoğlu katılan herkese teşekkür etti.

Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker ise belediyelerin sosyal ve sanatsal çalışmaları desteklemesinin önemine vurgu yaparak şöyle konuştu: “Karikatür Evi Türk mizahı ve karikatür sanatı açısından çok değerli ve keyifli bir ortam. Ben böylesi bir binayı karikatür sanatına armağan ettiği için belediye başkanımıza teşekkür ediyorum”

1

Peker'in ardından konuşan Sinema ve tiyatro oyuncusu Müjdat Gezen “ Buradaki karikatürler sanat şaheseridir. Bizim Kadıköylüler mutlaka gelir ama İstanbul'dan ve Türkiye’nin diğer illerinden insanlarında burayı mutlaka görmesi gerekiyor. Burası çok değerli bir yer” dedi.

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu ise Karikatür Evi'nin hem sanatsal hem de kültürel mirasın korunması açısından önemine vurgu yaparak şunları söyledi: Sanatın sanatçının dışlandığı özgür düşüncenin hapse tıkıldığı bir dönemde Kadıköy Belediyemizin kültüre sanata sanatçıya sahip çıkması son derece önemli. Burada sadece bir sanat işlevi söz konusu değil aynı zamanda bir kültürel mirasın korunarak yaşatılması söz konusu. İstanbul bir kültürel envanter kazanmıştır. Bir koruma bilincinin geliştirilmesi desteklenmesi açısından da buradaki restorasyon uygulamasının bir önemli bir örnek olduğunu düşünüyoruz. Ve bu örneğin Hasanpaşa çevresindeki sosyal yaşama, kentleşmeye olumlu katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” diyerek Kadıköy Belediye Başkanı ve emeği geçen herkese teşekkür etti.