Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kariyerini Türkiye’de sürdürecek
Kariyerini Türkiye’de sürdürecek
Los Angeles'ta bulunan USC (University of Southern California) Sinema-Televizyon bölümü mezunu yönetmen Yusuf Sümer, kariyerini Türkiye’de devam ettirecek.
Kültür Sanat 15 Kasım 2016 - 12:44

2010 yılında ‘Kaka Nirvana' adlı Komedi-Drama türündeki kısa filmi ile yurt dışında çeşitli festivallerde 3 farklı ödül alan Sümer, kariyerini ülkemizi temsil edecek projeler üzerine kurma kararı aldı. Yusuf Sümer'in İstanbul'da çektiği ‘Fauna' isimli kısa filmi, Amerika, Hindistan, İngiltere, İsviçre, Endonezya gibi farklı ülkelerdeki film festivallerinde gösterildi. Film, Hollywood Boulevard Film Festivali ve Chandler Uluslararası Film Festivali'nde ‘En İyi Deneysel Kısa Film' ödülünü alırken, 2016 Hollywood Film Yarışması'nda da ‘En İyi Kısa Film' ödülüne layık görüldü. Sümer, kısa filmleriyle uluslararası festivallerde toplam 10'dan fazla ödül aldı. Türkiye'de birçok ünlü ismin klip çalışmasını yöneten ödüllü yönetmen, 7EDİ, Nez, D.LILHA ve Server Uraz gibi birçok isimle çalışmalar yaptı. Sümer'in yönetmenliğini üstlendiği ‘7EDİ feat. Nez – Ağlar Mıyız Hala' klibi ise 4 milyondan fazla izlendi.

yonetmen-sli-2