Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Karslı aşıklar vurdu saza
Karslı aşıklar vurdu saza
Kars'taki Aşıklar Kıraathanesi yeniden canlandı. Kars'ın vazgeçilmez ramazan programları arasında yer alan Aşıklar Kıraathanesi renkli görüntülere sahne oldu
Kültür Sanat 21 Haziran 2016 - 11:36

Kars’ın vazgeçilmez Ramazan programları arasında yer alan merhum Murat Çobanoğlu’na ait Aşıklar Kıraathanesinde, 3 yıl aradan sonra yeniden iftar sonrası Ramazan şenliği başladı.

Foto: DHA

Yaklaşık 44 yıldır hizmet veren ve geçtiğimiz günlerde satışa çıkarılan Çobanoğlu Aşıklar Kıraathanesi’ne Karslı halk ozanları ve vatandaş sahip çıktı. Ramazan ayında aşıklık geleneğinin yeniden yaşanmaya başladığı kıraathanede Aşık Sabri Yokuş, Aşık Ensar Şahbazoğlu, Aşık Ayhan Şimşekoğlu ve Karslı Şair Eyüp Sarıbatır’ın iftar sonrası yükselen saz ve deyişleri, yöre halkını sevindirdi. Aşık Ayhan Şimşekoğlu, Çobanoğlu’nun izinde aşıklar geleneğini sürdürmeye çalıştıklarını bildirdi. Ayhan Şimşekoğlu şunları söyledi:

kars2

“Aşıkların okulu olarak bilinen kıraathane bir okul gibi yıllarca halk ozanı yetiştirdi. Ozanlar ilk sahneye burada çıktılar. Ustalardan saz çalmayı, değiş ve atışmaları öğrendiler. Mesleğin tüm inceliklerini, ustalıklarını burada kazanan aşıklar daha sonra düğün ve törenlerde saz çalıp para kazanmaya başladı. Kars’ta bu kıraathaneye gelmeyen tek bir aşık bile yok. Bu da, kıraathanenin önemini gözler önüne sermeye yetiyor. Çobanoğulu’nun ölümünden sonra defalarca el değiştiren ve bir türlü eski ihtişamına kavuşamayan bu mekanın yeniden sazlara ve sözlere kapı açması halk kadar bizleri de sevindirdi. kars’a özel bu geleneğimizi devam ettirmek ve eski Ramazan coşkusunu hep birlikte yaşamak istiyoruz”

kars4