Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kazakistan’da 3000 yıllık anıt mezar özelliğinde piramit keşfedildi
Kazakistan’da 3000 yıllık anıt mezar özelliğinde piramit keşfedildi
Kazakistan steplerinde 3000 yıllık olduğuna inanılan piramit keşfedildi. Piramit bazı medya kanallarında dünyanın ilk piramidi gibi lanse edildiğinden arkeoloji sevenleri arasında büyük yankı yarattı. Ancak bunun gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.
Kültür Sanat 18 Ağustos 2016 - 18:24

LiveScience’da yer alan habere göre, bölgenin insanlarından olan bilim insanı Viktor Novozhenov, Karaganda kenti yakınlarındaki Sary-Arka bozkırlarında M.Ö. 12 ila 8. yüzyılda süregelen Begazy-Dandybai kültürüne inşa biçimi açısından benzeyen eski bir mezar olduğunu söylerken diğer yandan antik Mısır piramitlerine benzediğini söylüyor.piramid_2

Novozhenov, yeni keşfedilen piramidin özellikle ünlü Firavun Djoser’in defin işlemleri için kullandığı Mısır’daki yaklaşık 4700 yıl önce yapılan Djoser Piramidi’ne benzerlik gösterdiğini belirtiyor. Her iki piramit de aynı yapısal forma sahip olmakla beraber, dünyanın en eski insan yapımı kesme taş yapılardan oluşan basamakların kullandığı belirtilmektedir.piramit_3

Anıt mezar 2 metre yüksekliğe ve 14-15 metre uzunluğa sahip ki Mısır’daki Kraliyet piramitleriyle kıyaslandığında oldukça küçük olduğu anlamına geliyor. Novozhenov, Mısırlıların Djoser Piramidi’nden bin yıldan fazla bir süre sonra yapıldığını söyleyerek, dünyanın ilk piramidi olarak anılamayacağını belirtiyor. Anıtsal yapı özelliğine sahip piramidin 3000 yıldan fazla bir süre önce bir kral için yapıldığını düşündüğünü aktaran Novozhenov, Geç Bronz Çağı’da inşa edilen anıt mezarın içine bu hafta gireceklerini ve tüm keşiflerin Karaganda Arkeoloji Müzesi’ne gönderileceğini söylüyor.

Begazy-Dandybai kültürünün ünlü anıt mezarlarının merkezi Kazakistan’ın dağ vadilerinde bulunmaktadır.

Çeviri: Reha BAŞOĞUL

Son güncelleme: 18:27 - 18.08.2016

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.