Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kilise inşaatı sırasında tarihi kalıntılar bulundu
Kilise inşaatı sırasında tarihi kalıntılar bulundu
Roma'da yürütülen kilise inşaatı sırasında ortaya birçok tarihi kalıntı çıktı
Kültür Sanat 25 Temmuz 2016 - 14:23

Roma'nın banliyölerinden birinde yeni bir Ortodoks kilisesinin inşaat çalışmalarında, bir antik Roma hamamı ve bir dizi mezar bulundu.

roma2

Roma gazetesi Il Messaggero'ya yaptığı açıklamada arkeolog Renato Sebastiani “Hamamın bir villaya ilişik olup olmadığından emin değiliz” diyor. Fakat uzmanlar bitişik olmasının gerekli omadığını düşünüyor. Bu hamamlar, Roma dönemi'nde, yorgun yolcuların duraklaöası için bir çeşit dinlenme tesisi görevi görmüş olabilir.

Yaklaşık 2000 yıl önce bu bölge, Roma ve onun liman kenti Ostia Antica arasındaki bir yol olan Via Ostiense üstünde kalıyordu. Sebastiani bu hamamın da Via Ostiense üzerindeki bir dinlenme noktası olabileceğini söylüyor ve aynı yol üzerinde başka hamamların varlığının da bilindiğini söylüyor.

İNSANLAR KATOLİK GELENEKLERİNE GÖRE DEFNEDİLMİŞ

Arkeofili’de yer alan habere göre, hamam yapısının yanında ise bir nekropol bulunuyor. Nekropolde dört yüzyıl boyunca, farklı şekillerde gömülmüş insanların mezarları bulunuyor. Nekropolde daha erken dönemlerde gömülen insanların kalıntıları yakılmış ve çömleklerin içine konulmuşken, daha yakın tarihli iskeletler erken Katolik geleneklerine göre gömülmüş.

Yapılan analizler mezarlıktaki insaların 20 ve 40 yaşları arasında olduğunu ve alt-orta sınıfa mensup olduklarını gösterdi. Antropolog Paola Catalano “Bu insanlar çok mütevazı hayatlar sürmüş” diyor. Mezar hediyeleri arasında yüzükler, bilezikler, sikkeler ve seramik kaplar bulunuyor.