Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Köy şenlikle yaşayacak!
Köy şenlikle yaşayacak!
Menteşe Belediyesi, Göktepe Muhtarlığı Göktepe Doğa Koruma Derneği ve Muğla Sanatseverler Derneği’nin katkılarıyla köylerin kendi kültürleriyle yaşaması için düzenlenen Göktepe (Belenye) 4. Kültür ve Dayanışma Şenliği coşku içinde kutlandı.
Kültür Sanat 13 Eylül 2017 - 12:34

Menteşe Belediyesi Halk oyunları ekiplerinin gösteri sunduğu şenliğin sunumunu Dilek Ekici yaptı. Türkülerin ve şiirlerin okunduğu şenliğin gecesinde, eski köy düğünlerinin kına gecesi sahnelendi. Günümüzde anılarda kalan kına gecesini başarıyla canlandıran Göktepeli kadınlar, sahneye Yörüklerin özgün giysileri olan göynek ve top don ile çıktı. Kadınlar, yanık havalar okudu, kaşık oyunları oynandı. Bu arada Teke yöresi halk oyunları usta öğreticisi Aydın Taşkın, kıvrak oyunlarıyla etkinliğe katılanların büyük beğenisini kazandı.

senlik2
AMAÇ KÖYLERİ KÜLTÜRLERİYLE YAŞATMAK

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen köyleri, şenliklerle tanıtarak kültürleriyle yaşatmayı amaçladıklarını söyledi. Gümüş, Menteşe Belediyesi olarak bu tür kültürel şenliklere her türlü desteği verdiklerini vermeye de devam edeceklerini sözlerine ekledi.

senlik4

Köylünün ürettiği ürünlerin tanıtımını da yapıldığı şenlikte, Muğla Tohum Derneği tarafından reyon açıldı. Reyonda organik ürünleri sergilendi ve satışı yapıldı.

GENÇ VE DENEYİMLİ SANATÇILAR BİR ARADA

Açılış sunumu, Ali Akçay tarafından yapılan şenlikte, Osman Coşkun ve Mehtap Eylen gibi yerel sanatçıların yanı sıra, köyden yetişmiş Mehmet Demirel, Nail Kurt, Ömer Akçay ve Utku Uslu gibi genç sanatçılar sahne aldı. Sanatçılar söyledikleri türkülerle, eğlenceyi doruğa çıkardılar.

senlik3

Ayrıca, 56 kilometre pedal basan Muğlalı Bisiklet Derneği üyesi bisikletçiler ile 10 kilometrelik parkuru yürüyen KESK Bileşenleri Platformu doğa yürüyüşçüleri, şenliğin daha bir anlam kazanmasına neden oldu. Muğla Sanatseverler Derneği başkanı Sadettin Özbek, gazeteci yazar Halil Eğriboyun, eğitimci Abdullah Demirel ve 11 yaşındaki İmgesu Korkut,
Muğla Büyükşehir Belediyesi yan flüt sanatçısı Dilara Elagöz'ün müziği eşliğinde Göktepeli şair Yükselecek Demirel'in şiirlerini seslendirdi.

senlik

FİNAL İZMİR MARŞI’YLA YAPILDI

Göktepe Doğa Koruma Derneği Başkanı İbrahim Zehir, köylerini şenlik ve festival gibi kültürel etkinliklerle, tanıtımını yaparak, şenlik içinde yaşatacaklarını söyledi. Şenlik finalde söylenen İzmir Marşı'yla sona erdi.

Halil Eğriboyun