Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kudüs’teki tarihi yapı tartışma yarattı
Kudüs’teki tarihi yapı tartışma yarattı
Kudüs’te bulunan tarihi Batı Duvarı’nda yapılacak değişikler tartışmalara yol açtı
Kültür Sanat 11 Şubat 2016 - 11:00

İsrail hükümetinin Kudüs'te Yahudi tarihinin en önemli kalıntılarından biri olan Süleyman Tapınağı'ndan (Beyt-ül Makdis) kaldığına inanılan Batı Duvarı üzerinde planladığı bir takım değişikler üzerine tartışmalar devam ediyor.

 

NETANYAHU’YU UYARILDI

Özellikle bazı Yahudi çevrelerin baskıları ile genişletilmek istenen Batı Duvarı alanında yapılabilecek herhangi bir değişiklik bu önemli tarihi değere büyük zararlar verebilir. Bu konu üzerine birleşen arkeologlar, İsrail Başbakanı Benjamin Nethanyahu'ya kesin bir dille uyarıda bulundular.

Arkeologlar Kudüs'ün bu önemli kültürel değerinin çeşitli Yahudi akımlarının ihtiyaçları doğrultusunda zarar görmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Muhafazakar ve Ortodoks Yahudiler arasında yaklaşık 10 yıldan beri süren Batı Duvarı üzerindeki dua hakkı kavgası da planın açıklanması ile sona ermiş bulunmakta.

ANLAŞMA İHLAL EDİLMİŞ OLACAK

Arkeofili’nin haberine göre; Plan ana hatları ile Reformist Yahudi grupların kullandığı alan olan Robinson's Kemeri alanının kadınların erişiminini kolaylaştırmak adına ortodokslara ait olan alana dokunmadan genişletilmesinden oluşmakta. “Yahudi kadınlar” gibi bazı gruplarda yapılması planlanan değişiklerde etkin rol üstlenmekte.

Plan açıklandıktan birkaç gün sonra ise Filistinli yetkililerden Kudüs'te yapılacak bu tür bir işlemin İsrail ve Filistin arasında bölge üzerine yapılan anlaşmaların da ihlali anlamına geleceğini belirtiyorlar. 1967'de yapılan bir anlaşmaya göre Yahudilerin Batı Duvarı dışında kalan tepe alanında tapınmalarına belli kıstaslar getirilmiştir.

Son güncelleme: 12:30 - 11.02.2016