Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kukla Festivali başlıyor
Kukla Festivali başlıyor
19. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor
Kültür Sanat 12 Ekim 2016 - 11:45

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından organize edilen festival, UNESCO kültür mirası taşıyıcısı Karagöz sanatçımız Cengiz Özek sanat yönetmenliğinde 15-30 Ekim tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak.

kukla2

Özek, bu festivalin kukla adı altında bir zamanlar son derece sınırlı bir algısı olan Türk izleyicisi ve sanatseverlerine, sahne sanatlarının tüm kategorilerini içinde barındırabilen, disiplinlerarası, yaratıcılığı kışkırtan, imkansızlık sözünü kabul etmeyen bir sanatın ufuklarını açtığını belirtiyor. Sözlerine devam eden Özek, “İstanbul Kukla Festivali vasıtasıyla herhangi bir alternatif tiyatronun düşlerinde yatan tek kişilik Hamlet'lerden, pek çok saygın operanın sahnelemek için can attığı Dido ve Aenas'a, edebiyat hayranlarının özel bir yere oturttuğu Knut Hamsun'un Açlık'ından, varyete dünyasının renkli şovlarına, geleneksel dünya kuklasının en seçme örnekleri olan Bunraku ve Su kuklalarından, en avant-garde'ına kadar her türlü kukla oyununu izleme olanağı bulduk. Kukla denilen sanatın aslında herhangi bir obje ya da objelerin sahnede can bulmasıyla ortaya çıkan büyülü bir sanat olduğunu anladık. Sadece çocuklarla özdeşleştirilen bu alanın, içimizdeki çocuğu ortaya çıkarttığını, oyun güdüsünü sonuna kadar kullanarak sadece çocuklara değil, en sofistike beklentileri olan sanatseverlere hitap edebileceğini de anladık” dedi.

kukla4

11 ÜLKEDEN 20 GRUP

Kuklalar 15 Ekim'den itibaren perdelerini açacak. Bu sene programda yedi yerli oyun, 10 ülkeden 12 yabancı topluluk yer alıyor. Yerli gruplar, Meddah Yapım, Tiyatrotem, Cengiz Özek, Gösteri Sanatları Merkezi, Emin Şenyer ve Tiyatro Gülgeç'ten oluşuyor. Yabancılar ise; Avusturya'dan Karin Schafer Figurentheater, Belçika'dan Vlinders Theater & Co, Fransa'dan Cinemarionette ve MalaStrana Company, Hollanda'dan Ananda Puijk Company, İspanya'dan Jordi Bertran ve Joan Baixas, İtalya'dan Pulcinella di Mare, Macaristan'dan MarkusZinhaz, Romanya'dan Tandarica Theatre, Singapur'dan Puppets and Mascots Specialists, Yunanistan'dan ise Antamapantahou topluluğu. Ayrıca, bu seneki festivalde son derece önemli bir sergi göze çarpıyor. “Karagöz'ün Dünyası” adı altındaki sergi Karagöz üstadı Cengiz Özek yapımı Karagöz figürlerini sanatseverlerle buluştururken, Mengü Ertel, Yurdaer Altıntaş, Nuri Abac gibi sanatçıların Karagöz konulu çalışmaları da sergiye renk katacak. Türk Gölge Tiyatrosunun göç yolları, beslendigi kaynakları Stefan Carelius tarafından hazırlanan özel grafik tasarımlarıyla anlatılacak. Ayrıca dünya gölge tiyatrosu figürlerinden örnekler yine seyircileri bekliyor olacak. Küçük Çekmece Belediyesi Kültür Merkezi'nin açılış etkinliği de olacak sergi, 15 Ekim-10 Aralık tarihlerinde gezilebilecek.

kukla3

21 SAHNEDE PERDE AÇILACAK

Festival İstanbul'un iki yakasında Akbank Sanat, Fransız Kültür Merkezi, Sahne Pulcherie, Küçükçekmece Belediyesi kültür merkezleri, Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi, Terakki ve Işık Okulları salonları, Sarıyer Halk Eğitim Merkezi, Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi Turhan Tuzcu Salonu, Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Yeldeğirmeni Kültür Merkezi, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (Kadıköy), 212 Outlet, Torium AVM ve Mall of Istanbul sahnelerinde seyirciyle buluşacak.