Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kültürel mirasa tanıklık eden ilçemiz: Selçuk
Kültürel mirasa tanıklık eden ilçemiz: Selçuk
Bu kez, tarihi duraklardan birinde, İzmir’in Selçuk ilçesindeyiz.
Kültür Sanat 21 Şubat 2016 - 02:02

Ebru Erberdi

Bu kez, tarihi duraklardan birinde, İzmir'in Selçuk ilçesindeyiz. İlçemiz, İzmir'in en güney ucunda yer alıyor. Selçuk'u ön plana tarihi kalıntıları ve dokusu çıkartıyor. Helen kültüründen kalan Artemis Tapınağı, Selçuklulardan kalan İsa Bey Camii bir kenara, Efes Antik Kenti, şehrin deyim yerindeyse kalbini oluşturuyor.

Şambali

Malzemeler: – 2 su bardağı irmik – Yarım su bardağı şeker – 1 su bardağı yoğurt – 2 paket vanilyan – 1 paket kabartma tozu – 50 gr. badem

Şerbeti için: – 3 su bardağı şeker – 3 su bardağı su – Yarım tatlı kaşığı limon suyu

Ya­pı­lı­şı: Hamur yoğuracağımız kaba yoğurdu, şekeri, vanilya ve kabartma tozunu ekleyip çırpma teli ile karıştıralım. İrmiği katıp özlü bir hamur yoğuralım. Hamuru tepsiye boşaltalım. 180° ısılı fırında altı üstü pembeleşene dek pişirelim. Fırından alır almaz üzerine önceden hazırlayıp soğuttuğumuz şerbeti gezdirelim. Tatlıyı, sönmüş fırında 5 dk. bekletip şerbetini emmesini sağlayalım.

Ekmek dolması

Malzemeleri: – 250 gr kıyma veya küçük kıyılmış kuşbaşı et parçaları, – Tuz, karabiber,
– Tereyağı – Et ya da tavuk suyu

Ya­pı­lı­şı: Fırından alınan özel ekmeği altı yuvarlak şekilde kesin. Ekmeğin içini özenle çıkarın ve bu içi iyice ufalayın. Tereyağını tavada eritip içine kıyma ya da etinizi ekleyerek iyice kavurun, tuz ve karabiberi ilave edilip bu karışıma iyice ufaladığınız ekmek parçaları da eklenerek güzelce harmanlayın. Bu dolgu malzemesini içi boşaltılmış özel ekmeğin içine sıkıştırarak yerleştirin ve kesilen kapağı kapatın. Kapaklı ve ekmeğin rahatça sığacağı tavaya iki çatal yerleştirin. Kesilen alt kısım altta kalacak şekilde ekmek dolmanızı çatalların üzerine özenlice yerleştirin. Üzerine tereyağı sürün. Tavanın içine çatalları örtecek kadar et ya da tavuk suyu koyarak tavanın kapağını kapatın, kısık ateşte kaynamaya bırakın. Su kaynarken arada kaşık yardımı ile kaynayan suyu ekmek dolmasının üzerinde gezdirin. Su azalınca pişmiş demektir. Sıcak servis yapın.

Balıkların assolisti sahnede

Ay­lar­dan şu­bat ge­lin­ce ba­lık tut­kun­la­rı­nı ay­rı bir he­ye­can sa­rar. Çün­kü kış mev­si­mi bo­yun­ca yağ­la­nan kal­kan ba­lı­ğı­nın za­ma­nı­dır şu­bat ayı. “Ba­lık­la­rın as­so­lis­ti­” un­va­nı­nı hak eden kal­kan, sof­ra­ya en son ge­lir. Ba­lık tut­kun­la­rı­nın İs­tan­bul, An­ka­ra ve Ka­pa­dok­ya'da önem­li ad­res­le­ri olan Sur Ba­lık­la­r'­da da kal­kan ba­lı­ğı­nın önem­li bir mü­da­vim kit­le­si var. Ba­lık mut­fa­ğın­da yak­la­şık 20 yıl­dır gö­rev ya­pan us­ta İr­fan İl­baş, kal­kan hak­kın­da şu ipuç­la­rı­nı ve­ri­yor: “Kal­kan ta­va; ay­çi­çek ya­ğın­da, özel pi­şir­me ta­va­sın­da ve tek kul­la­nım­lık yağ ile kı­zar­tıl­ma­lı. Ya­ğın çok kız­gın ol­ma­sı ve pi­şir­me kı­va­mı çok önem­li. Pi­şir­me için yak­la­şık 10 da­ki­ka ye­ter­li­dir.” Sur Ba­lık Ar­na­vut­kö­y'­ün iş­let­me­ci­si Ze­ki Ta­sa­sız ise me­kan­la­rın­da it­hal kal­kan kul­lan­ma­dık­la­rı­nın al­tı­nı çi­zi­yor. Ta­sa­sız, “Ta­ze kal­ka­nın ka­rın kıs­mı be­yaz, sır­tı ise si­yah ve par­lak­tır. Ka­rın kıs­mı kıp­kır­mı­zı olan kal­kan­dan uzak du­ru­n” di­yor.