Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Leyla Gencer anılıyor
Leyla Gencer anılıyor
20. yüzyılın en önemli sopranolarından biri olan Türk opera sanatçısı Leyla Gencer ölümünün 8. yılında anılıyor
Kültür Sanat 10 Mayıs 2016 - 09:34

Türkiye’nin unutulmaz değeri, opera sanatçımız Leyla Gencer’in aramızdan ayrılışının üzerinden 8 yıl geçti. İstanbul Uluslar arası Leyla Gencer Şan Yarışması'nın da kurucusu olan Gencer Türk müziğine katkılarıyla hiç şüphesiz hafızalarda silinmeyecek izler bırakmıştır.

leyla-gencer2

LEYLA GENCER…

1928 yılında İstanbul'da doğmuş Türk opera sanatçısıdır. 20. Yüzyılın en başarılı sopranosu olarak kabul edilir. Ülkemizin sanat alanında yetiştirdiği ender yeteneklerden biridir. Müzik kariyeri boyunca dünyanın en seçkin operalarında sahne almış, opera dinleyicisinin en sevdiği isimlerden biri olmuştur. Kendisi operada sahne almasının yanı sıra Dünya'nın seçkin opera yarışmalarının jüri üyeliğini yapmış, İstanbul'da opera öğrencilerini yetiştirmiştir. Leyla Gencer adına basılan para 1954 yılında Napoli’deki ünlü San Carlo Tiyatrosu’nda “Madame Butterfly” ile başlayan uluslararası platformdaki opera serüveni, 1957 yılında Milano’daki La Scala’da kazandığı başarıyla doğruğa çıkmıştır. 1958 yılında La Scala’da “Assassinio nella Cattetrale” operasının dünya prömiyerinde yine sahnede Gencer’in adı vardır ve o günden sonra dünyanın hemen bütün ünlü sahnelerinde “La Regina” olarak alkışlanan Gencer, 1980 yılında operayı bıraktığı güne kadar dorukta kalmıştır.

leyla-gencer

VASİYETİ YERİNE GETİRİLDİ

Günümüzde As. Li. Co.’nun genel sanat yönetmeni olan, uluslararası yarışmalarda seçiciler kurulu üyelikleri yapan, festivallere, seminer ve konferanslara katılan Leyla Gencer, İstanbul’da kendi adını taşıyan “Uluslararası Şan Yarışması”nın kurucusudur.

Leyla Gencer, 1988 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanlarıyla onurlandırıldı.

2004 yılında Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından 1000 yılın Türkleri özel koleksiyonunda adına 15.000.000 TL değerinde 0.999 ayar gümüş hatıra para basıldı.

leyla-gencer3

Leyla Gencer, 10 Mayıs 2008 tarihinde Milano'daki evinde kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle 80 yaşında vefat etti. Cenazesi 12 Mayıs günü Milano'da La Scala Operası'nın Santa Babila Kilisesi‘nde düzenlenen kalabalık bir törenden sonra vasiyeti gereği krematoryuma götürülerek yakıldı. Külleri daha sonra İstanbul'a getirildi. Kendi vasiyeti gereği küller, 16 Mayıs günü dolmabahce-sarayi ile Dolmabahçe Camii arasındaki yapılan bir törenden sonra Dolmabahçe açıklarında Boğaz sularına döküldü.