Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Limyra Antik Kenti’nde yeni kazı alanları açıldı
Limyra Antik Kenti’nde yeni kazı alanları açıldı
Antalya'nın Finike ilçesine bağlı Saklısu Mahallesi Zengeder mevkiindeki Limyra Antik Kenti'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Avusturya Arkeoloji Enstitüsü işbirliğinde kazı çalışmaları sürüyor.
Kültür Sanat 1 Eylül 2016 - 10:52

Finike’deki Limyra Antik Kenti Kazı Başkanı Dr. Martin Seyer, ‘Limyra’da Helenistik Dönemde Kentsel Gelişim’ projesi kapsamında yeni kazı alanları açıldığını belirtti

LİMYRA2

1969 yılından bu yana devam eden kazı çalışmalarının bu yılki bölümü, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü uzmanlarından kazı başkanı Dr. Martin Seyer, ikinci kazı başkanı İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Kuban kontrolünde 8 Ağustos’ta başladı. Çalışmalar farklı ülkelerden araştırmacılar ve öğrencilerin katılımıyla 23 Eylül’e kadar devam edecek.

Kazı Başkanı Dr. Martin Seyer, Limyra Antik Kenti’nde, bu sezon yeni arkeolojik kazı alanları açıldığını söyledi. Bu sezon da yine birçok proje ve araştırma ile dolu olan programa 6 değişik ülkeden çok sayıda araştırmacı ve öğrencinin katıldığını belirten Dr. Seyer, “Türkiye’nin çalkantılı politik gündeminden dolayı bazı proje katılımcıları, Türkiye’ye gelmekten çekinmiş ve bu projeler gelecek seneye ertelenmiştir” dedi.

“BİRÇOK ESER GÜN YÜZÜNE ÇIKTI”

Kazı ve araştırma programı açısından batı şehirdeki kazıların sürdürüldüğünü anlatan Dr. Seyer, “Özellikle 2 yıl sürecek olan ‘Limyra’da Helenistik Dönemde Kentsel Gelişim’ başlıklı proje çerçevesinde bu yıl yeni arkeolojik kazı alanları açılmıştır. Bu bağlamda birçok küçük buluntu gün yüzüne çıkmıştır. Çok ayrıntılı ve tamamıyla dijital bir kayıt sistemine dayalı çalışıldığı için bu yıl kazıda geç Roma ve erken Bizans dönemi katmanlarına odaklanılmıştır. Kazıların bu kısmı gelecek sene devam etmek üzere eylül başında sona erecektir” diye konuştu.

KHİNTABURA LAHDİ RESTORE EDİLECEK

DHA’da yer alan habere göre, bu yıl bir ekibin de doğu kentindeki büyük kilisede sondaj çalışması yapacağını belirten Dr. Seyer, bu alanda geçen sene başlatılan mimari yüzey belgelemesinin de eylülün ikinci yarısında devam edeceğini söyledi. Kazıdan çıkan küçük buluntuların restorasyonuna da bu yıl başlandığını anlatan Dr. Seyer, “Aynı şekilde kentin ve bölgenin önemli bir simgesi olan Khintabura Lahdi’nin restorasyonu için de ön çalışmalara başlanılmıştır. Finike meydanında kopyası sergilenen bu lahdin hem geçmiş hem günümüz belleğinde yer almasından dolayı korunması için herkesin desteği beklenmektedir” dedi.