Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Magarsus Antik Kenti gün yüzüne çıkartılıyor
Magarsus Antik Kenti gün yüzüne çıkartılıyor
Adana'daki Magarsus Antik Kenti’ndeki arkeolojik kazıların devamının sağlanması için protokol yaparak destekte bulunma kararı aldı
Kültür Sanat 3 Kasım 2016 - 12:48

Seyhan Belediye Meclisi Kasım ayı 2. birleşiminde gündeme gelen madde ile Karataş ilçesinde bulunan ve kuruluş tarihinin M.Ö. 7.yüzyıla dayandığı bilinen Magarsus Antik Kenti'ndeki Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile yapılan arkeolojik kazıların devamının sağlanması için protokol yaparak destekte bulunma kararı alındı.

magarsus2

Yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi veren Seyhan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) Birim Sorumlusu Mimar Murat Ulaş, Magarsus'un Adana için büyük önemi olduğuna vurgu yaptı. Ulaş, “Bilindiği gibi KUDEB birimimiz, Koruma Kurulu ve Müze Müdürlüğü ile sıkı çalışmalarına devam etmektedir. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Adana'da temsilcisi olan müze müdürlüğümüz Karataş kazıların durması nedeniyle bu konuya eğilip eğilemeyeceğimizi sordular. Bizde bu konuyu Başkanımız Sayın Zeydan Karalar ile ve Karataş Belediyesi ile görüştük. Karataş Belediyesi gerekli katkıyı sağlayamıyor ve 8-10 işçi ile uzun yıllar devam eden bir kazı. Magarsus Antik Kenti kuruluşu M.Ö. 7 yy dayanan Büyük İskender'in burada konakladığı ve ismini de oradan alan bir yer. Bölgemize çok yakın ve burada halen ayakta olan bir tiyatro ortaya çıkarıldı. Yani bölgemizdeki çok önemli bir antik eser. Antik kent kazıları için sağlanan katkının az olması nedeniyle çalışmalar durma aşamasına gelmişti. Yıllık masraflarının karşılanması durumunda Adana için önemli bir eserin ortaya çıkacağı kanaati var” şeklinde konuştu.

OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Belediye olarak tarihe sahip çıktıklarını belirten Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise tüm projelerinde imkanları dahilinde kültürün ve turizmin canlanması adına ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Magarsus Antik Kenti’nin kazılarının Adana için çok önemli olduğunu belirten Başkan Karalar, bu antik kentin tamamen ortaya çıkması durumunda Adana'nın tarihine ve turizmine önemli bir katkı konulacağını söyledi.

Konuşmaların ardından CHP Grup Başkan Vekili Elif Uzun konuyla ilgili olarak Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar' a Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Adana Müze Müdürlüğü'yle protokol imzalaması yönünde yetki verilmesi maddesinin müdürlüğünden geldiği gibi kabul edilmesi teklifinde bulundu. AK Parti Grubu'nun maddenin reddi teklifine rağmen madde CHP, MHP ve HDP'li üyelerin oyları ile kabul edildi.