Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Man Booker Ödülü Koreli yazara verildi
Man Booker Ödülü Koreli yazara verildi
Man Booker’ın kazananı, “The Vegetarian” kitabıyla Güney Koreli yazar Han Kang oldu
Kültür Sanat 17 Mayıs 2016 - 17:15

“Kafamda Bir Tuhaflık” adlı romanıyla Orhan Pamuk'un da adayları arasında olduğu, dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden Man Booker'ın 2016 kazananı, “The Vegetarian” kitabıyla Güney Koreli yazar Han Kang oldu.

man-booker2

Üç farklı perspektifi anlatan üç ayrı bölümden oluşan ve neredeyse bir novela kadar kısa olan “The Vegetarian”, sürekli bir ağaca dönüştüğüne dair bir rüya görmesi üzerine vejetaryan olmaya karar veren ancak kararı ailesi tarafından onaylanmayan bir kadının öyküsü aracılığıyla, günümüz Güney Kore yaşamını, takıntıyı ve tercihleri anlatıyor. Man Booker seçisi kurulu, kitabı “güzellik ve korkunun gizemli birleşimi” olarak tanımlıyor. Kitabın sonbaharda April Yayıncılık tarafından basılması bekleniyor.

45 yaşındaki Han Kang, bugüne kadar Man Booker'a aday gösterilen ve kazanan ilk Koreli yazar. Han Kang, ödülünü 50.000 poundluk ödülünü, kitabı İngilizceye çeviren Deborah Smith ile paylaşacak.