Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mehmet Akif Ersoy’a vefa
Mehmet Akif Ersoy’a vefa
Ünlü şair Mehmet Akif Ersoy'un, çocukluğunun geçtiği ev yeniden yapıldı
Kültür Sanat 8 Ağustos 2016 - 11:19

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesindeki İstiklal Marşı’nın yazarı, milli şairi Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunun geçtiği iki katı evin, aslına uygun olarak yapımı tamamlandı.

MEHMET-AKİF-ERSOY1

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunun geçtiği iki katlı, tescilli kagir ev, 2001 yılında bir bölüm bakımsızlıktan yıkıldı. Bu durum 12 yıl sonra farkedilip, ulusal ve yerel basında haber olarak yeraldı. Dönemin CHP’li Bayramiç Belediye Başkanı Sakin Tuncer, arşivlerde yaptıkları incelemede, 1 Mart 2001 tarihinde tehlike oluşturduğuna dair tutanak tutulan evin kalan yarasının da belediye tarafından yıkıldığını belirleyip, durumu Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na bildirdi. Başkan Tuncer, yıkılan evin yeniden yapılması için harekete geçti. Ancak, mülk sahiplerinin üç katı para istemesi üzerine Tuncer, dava açıp, uzun süredir otopark olarak kullanıldığı ortaya çıkan araziyi istimlak etti. Çanakkale Valiliği’nde imzalanan protokolün ardından İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş. sponsorluğunda geçen 1 Ocak’ta İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un 12 yaşına kadar yaşadığı evin aslına uygun olarak yapımına başlandı. Yapımı Mehmet Akif Ersoy’un doğum tarihi olan geçen 1 Temmuz’da tamamlanan ev ‘Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi’ olarak düzenlendi.

MEHMET-AKŞF-ERSIY

TAŞ KÖPRÜ DE RESTORE EDİLECEK

Evin bulunduğu 200 metre uzunluğundaki Şair Mehmet Akif Ersoy Sokak’ta da AK Partili Çanakkale Milletvekili Bülen Turan’ın destek ve girişimleriye düzenlemeler yapılacağı belirtildi. Elektrik telleri yerin altına alınıp, Arnavut kaldırımı yapılacak sokaktaki vatan şairinin babası Tahir Efendi’nin imamlık yaptığı Karşıyaka Camii ve Mehmet Akif Ersoy’un yazılarında oynamaktan zevk aldığından bahsettiği caminin yanındaki taş köprünün de restore edilerek, bu alanın bir külliyeye dönüştürüleceği bildirildi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.