Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Meryem Ana Manastırı ziyarete açıldı
Meryem Ana Manastırı ziyarete açıldı
Giresun'daki Meryem Ana Manastırı restorasyon işlemlerinden sonra ziyarete açıldı
Kültür Sanat 31 Mayıs 2016 - 14:59

Türkiye’deki ikinci büyük doğal ve oyma manastır olarak bilinen Meryem Ana Manastırı’ndaki yazı ve kazıma yoluyla yapılan tahribatlar giderildi.

manastır

İlçe Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Şebinkarahisar ilçesi Kayadibi köyündeki tepede kaya oyularak inşa edilen manastırın şapel, giriş kat ve dış duvarlarında yazı ve kazıma yoluyla yapılan tahribatın yaklaşık 1 ay süren çalışma sonunda silindiğini söyledi.

Kültürel ve tarihi mirasların korunması için son derece hassas ve koruyucu davranılması gerektiğini vurgulayan Erdinç, “İlçenin nesilden nesile aktaracağı en büyük miras tahrip edilmemelidir. Bu manastır, kültür varlığı olarak ilçe için çok büyük kazanç olacaktır” dedi.

8

Erdinç, manastırda ziyaretçiler için bir takım çalışmalar da yaptıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Yürüyüş yolunda bulunan yük ve malzeme taşıyan teleferik telleri kaldırılarak engel teşkil etmeyen bölüme alındı. Kiliseye girişte taş merdiven ve girişte ahşap merdiven çevresine korkuluk monte ederek güvenli iniş çıkış için ortam sağlandı. Tuvaletlerin ve yürüyüş yollarının bazı kısımlarında onarımlar da yapılmaya devam ediliyor.”

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesindeki Kayadibi köyünde kayalık bir tepedeki doğal mağara içerisine inşa edilen ve Ortodoks Rumlar tarafından kullanılan Meryem Ana Manastırı'na yürüyerek yaklaşık 20 dakikada ulaşılıyor ve ücretsiz ziyaret edilebiliyor.