Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
MFÖ yeni albümün ‘mucize’sini açıkladı
MFÖ yeni albümün ‘mucize’sini açıkladı
Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde sevenleriyle buluşan MFÖ, yeni albümündeki şarkıları ve klasikleşen eserleri seslendirdi. Binlerce kişi hayranlıkla MFÖ'yü dinlerken, yeni albümünün 'mucize'sini Mazhar Alanson açıkladı...
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 19 Haziran 2017 - 20:34

MFÖ, dün ZİBİZU Harbiye Açıkhava Konserleri ile dinleyicilerinin karşısındaydı. Artık klasikleşen açıkhava yaz konserlerinde sahne aldı. Binlerce kişi MFÖ’yü dinlemek için Harbiye’deydi…

ece3

Mazhar Alanson, perde açılmadan önce tok sesiyle seslendi izleyicilere: “Ah ne güzel, rengarenksiniz/Öylesiniz, öylesiniz.”

Efsane grubu dinlemeye gelenler hakikatten de rengarenkti. Sağnak yağmurla birlikte renk renk yağmurluklarını giymiş, MFÖ sahne aldığında alkış tufanını patlatmıştı. Gökyüzü de alkışlara sağnak yağmurla eşlik etmeye başlamıştı.

ece4

MFÖ, konserin ilk yarısında yeni albümünden şarkıları seslendirdi. Dingin, olgun, rahat bir sound yankılandı Harbiye semalarında. Henüz yeni olan şarkılara eşlik edilmedi. Dinleyiciler eşlik edememenin utancını duyarken, onları rahatlatan yine Mazhar’dı: “Konserlerimizde şarkılarımıza hep eşlik edilir. Ama şimdi siz eşlik edemiyorsunuz. Merak etmeyin. Bu söylediğimiz yeni şarkılarımız da 20 yıl sonra ‘Güllerin İçinden’ gibi olacak. Şimdi arkanıza yaslanın ve keyfini çıkarın.”

ece5

HİÇ KAVGA ETMEDİK… MUCİZE!

Yeni şarkılar Mazhar’ın tanımlaması gibi, tam da arkaya yaslanıp huzurlu ve dingin bir şekilde dinlenmek içindi. Fuat, bu dinginliği “yaşlarının kemaler ermesiyle” açıkladı.

Yağmur tam da şarkılara eşlik edercesine ince ince yağıyordu. MFÖ, yeni şarkılar arasında gezinirken, mucizeyi yine Mazhar açıkladı: “Bu albümü kaydederken kavga etmedik. Mucize. Albüm kapağı ne olacak diye kavga etmedik mucize. Bir ay boyunca hiç kavga etmedik. Bu da mucize.”

ece2

Kahkahalarla birlikte konserin ilk yarısı sona erdi. Sıra, aşina olunan efsane parçaları dinlemeye, coşup zıplamaya, hüzünlenip gözyaşı dökmeye geldi.

İlk klasik ‘Ele Güne Karşı’ydı…  Ardından ‘Ah Bu Ben’, ‘Sarı Laleler’, ‘Sakın Gelme’, ‘Mecburen’, ‘Yandım’, ‘Yalnızlık Ömür Boyu’, ‘Benim Hala Umudum Var’, ‘Güllerin İçinden’, ‘Vurgun Yedim, ‘Yaşın 19’, ‘Ali Desidero’ , ‘Bodrum Bodrum’ gibi klasikler seslendirildi. Yağmur da hızını artırmıştı.

Mazhar, o sırada dinleyicilerin şarkılara daha sesli eşlik etmesini istedi ve espriyi patlattı: “Şarkılara sesli bir şekilde eşlik etmekten çekinmeyin. Bakın ben bile şarkı söylüyorum.” Sırılsıklam olan MFÖ hayranları da tempoya ayak uydurdu ve davete icap etti.

ece6

MFÖ’YE DOYAMADILAR

Konser sona erdiğinde, kimsenin gitmeye niyeti yoktu. Yoğun ve ısrarlı istek sonucu MFÖ’yü yeniden sahnedeydi. Bu sefer ‘Sude’yi söyleyecekleri ki, ses sisteminde yaşanan arıza buna engel oldu. Grup, kulise dönmek zorunda kaldı. Ancak izleyicilerin yine de gitmiyordu. Hep bir ağızdan ‘Ele Güne Karşı’yı söylemeye başladılar.

Konser sırasında şiddetini artıran yağmur, konser sona erdiğinde durulmuştu. Hava şartları, ses sistemi, yeni şarkılar, izleyicilerin gökkuşağı gibi rengarenk sıralanışı, MFÖ’nün tarihini yansıtıyordu. Ne de olsa o tarihte dostluk, küslükler, sürprizler doluydu.

Mazhar’ın konsere başlarken söyledikleri sadece izleyiciler için değil, kendileri için de dillendirilmişti: “Ah ne güzel rengarenksiniz/Öylesiniz, öylesiniz.”

 

Son güncelleme: 20:48 - 19.06.2017