Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mısır’da 4500 yıllık kayık bulundu
Mısır’da 4500 yıllık kayık bulundu
Arkeologlar tarafından Kahire yakınlarındaki Abusir nekropolünde 4500 yıllık kayık bulundu.
Kültür Sanat 3 Şubat 2016 - 10:59

Prag’ta bulunan Charles Üniversitesi’nin Mısır’da çalışan arkeologları, Kahire yakınlarında bulunan Abusir nekropolünde “52.60 x 23.80 metre” ölçülerinde ağaç plakalardan yapılmış 4500 yıllık bir kayık buldular. Kayık boyutları, bölgede bulunan Üçüncü Hanedanlıktan Kral Huni’nin adını taşıyan bir kase, o zamanın firavunuyla kayık arasında bir bağ bulunduğuna dair ipuçları olma özelliği taşıyor.

Foto: DHA 

Mısır’ın Eski Eserler Bakanı Mamdouh Eldamaty, kayığın bu coğrafi konumda bulunması açısından ilk kez rastlanıldığını ve mezar sahibinin elit durumuna dair işaretler taşıdığını belirtiyor: “Kayık enkazı, kraliyet ailesinden olmayan ama kraliyet sarayından çok önemli birisi olduğunu gösteriyor. ”

Ahşap kazıklarla tutturulan ahşap plakaların orijinal pozisyonu hala görünür kılması dışında, sıra dışı bir durum olarak, çöl kumunun, tahtaların korunmasına katkı sağladığı belirtiliyor. Çoğunlukla çok kötü koşullarda korunan veya eksik parçaları bulunan diğer Eski Mısır kayıkları içinde keşfi özgün yapan detaylardan biri, kayıkta kullanılan halatların tüm detaylarıyla orijinal pozisyonlarını koruması. Mastabanın( toprak altına gömülen ölülerin anısına, mezarın hemen üstüne kurulan tepesi düz odacık) yanında kayıklarının da gömülmesi Erken Hanedanlık Dönemi’nde başlayan bir alışkanlık olarak biliniyor ve firavun ailesinde ve toplumun elit üyelerinde görülüyor. Bilim insanlarının teorilerine göre kayıkların ölüm sonrası yaşam için güneşe yolculuğu veya yeraltı dünyasına sahibinin yaptığı yolculuğu sembolize ettiği düşünülüyor. Şimdiye kadar Khufu’ya ait iki firavun kayığı günümüze kadar bozulmadan gelebilmişti.
Foto: DHA

Keşfin, Eski Mısır’daki kayık ve gemi inşasının nasıl yapıldığına dair ışık tutması bekleniyor.

Son güncelleme: 11:00 - 08.02.2016