Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mısırlı yazar Ahmed Naji için uluslararası kampanya
Mısırlı yazar Ahmed Naji için uluslararası kampanya
Yazdığı cinsel içerikli roman nedeniyle Mısır'da tutuklanan gazeteci yazar Ahmed Naji için kampanya başlatıldı
Kültür Sanat 11 Mayıs 2016 - 15:37

Ünlü yazar Ahmed Naji'nin serbest bırakılması için 120'den fazla yazar ve sanatçı, PEN Amerika'nın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'ye yazdığı mektubu imzaladı.

naji

Mısırlı yazar Ahmed Naji’nin serbest bırakılması içi,n yürütülen imza kampanyasına dünya ülkelerinden aydınlar imza verdi. Naji’ye yapılan uygulamaya Türk yazar ve aydınlardan da tepki geldi. İmza kampanyasına Türkiye’den Orhan Pamuk ve Elif Şafak destek olurken yazar Philip Roth, Chimamanda Ngozi Adichie, Margarert Atwood, yazar ve müzisyen Patti Smith, yönetmen Woody Allen ve besteci Stephen Sondheim gibi isimler de kampanyaya dahil oldu.

Mektubun içeriği; Şubat ayında iki yıl hapis cezasına mahkûm edilen Naji'ye yönelik suçlamaların düşürülmesini ve Naji'nin yargılandığı Mısır anayasasının 178. maddesinin, ülkenin sanatsal ve edebi özgürlüğünün yasal olarak korunmasını sağlayacak şekilde düzenlenmesini talep ediyor.