Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Muazzez İlmiye Çığ’ın yaşamı sahneye uyarlanıyor
Muazzez İlmiye Çığ’ın yaşamı sahneye uyarlanıyor
102 yaşındaki ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ'ın hayatı tiyatro oyununa konu oluyor
Kültür Sanat 21 Haziran 2016 - 12:58

1914 doğumlu Muazzez İlmiye Çığ’ın tarihle dolu yaşamı tiyatro sahnesine aktarılıyor. Muazzez İlmiye Çığ’ın yaşamını konu alacak olan ‘Madem Ki Biliyorsun Neden Öğretmiyorsun' adlı oyunda Çığ’ı Şebnem Özinal canlandıracak.

muazzez-ilmiye-cig1

20 Haziran 1914 Bursa doğumlu Muazzez İlmiye Çığ, genç yaşlarında Fransızca ve keman dersleriyle sanata yakınlaştı. 1931’de Bursa Kız Muallim Mektebi’nden mezun olan Çığ, Eskişehir’de öğretmenlik görevine başladı.

15 Şubat 1936 tarihinde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hititoloji bölümüne kaydoldu. Nazi Almanyası’ndan Türkiye’ye iltica etmiş olan ve Ankara Üniversitesi’nde dersler veren Prof. Dr. Hans Gustav Guterbock’dan Hitit Dili ve Kültürü derslerini, Prof. Dr. Benno Landsberger’den Sümer ve Akad Dilleri ve Mezopotamya Kültürü derslerini aldı. 1940 yılında Ankara Üniversitesinden mezun olduktan sonra İstanbul Eski Şark Eserleri Müzesi Çiviyazılı Belgeler Arşivine uzman olarak atandı. Aynı yıl Kemal Çığ ile evlenmişti. Müzede çalıştığı 31 yıl boyunca meslektaşı Hatice Kızılyay ve Dr. F. R. Kraus ile birlikte müzenin deposunda bulunan Sümer, Akad ve Hitit dillerinde yazılmış on binlerce tableti temizleyip, sınıflandırıp numaralandırdı, 74.000 tabletten oluşan çivi yazılı belgeler arşivini oluşturdu, 3.000 tabletin kopyasını yapıp katalog halinde yayımladı.

muazzez

1957’de Münih’teki Oryantalistler Kongresi’ne katıldı. 1960’da Heidelberg Üniversitesi’nde altı aylık bir çalışma yaptı. 1965’de Roma’da sergilenen Hitit sergisini bu şehirden alarak Londra’ya götürdü. 1972’de emekliye ayrıldı.

Emeklilikten sonra bir süre yurtdışında yaşayan Muazzez İlmiye Çığ, 1988’de Philadelphia’daki Asuroloji kongresine katıldı. Prof. Kramer’in History Begins at Sumer adlı kitabını Türkçeye çevirdi ve kitap 1990’da “Tarih Sümerle Başlar” adıyla Türk Tarih Kurumu tarafından yayımlandı. Kitabın çok ilgi görmesi üzerine 1993’te çocuklara yönelik Zaman Tüneliyle Sümerlere Yolculuk da dahil Sümer ve Hitit kültürlerini tanıtan 13 kitap yazdı.