Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Muhteşem Yüzyıl dünyayı ekrana kitledi!
Muhteşem Yüzyıl dünyayı ekrana kitledi!
Türkiye, dünyada dizi ihracatında ABD'nin ardından ikinci sırada yer alıyor. Dünyada en çok izlenen Türk dizisi ise yayınlandığı dönemde büyük sansasyon yaratan ve tartışmalara neden olan Muhteşem Yüzyıl.
Kültür Sanat 29 Eylül 2017 - 17:09

Interpress'in medyada konu ile ilgili yapmış olduğu incelemeye göre, dünyanın 100'e yakın ülkesinde izlenen Türk dizi filmlerinin ihracatta Amerika'nın ardından ikinci sıraya yerleştiği tespit edildi. Türk dizilerinin son dönemde özellikle Latin Amerika ülkelerinde sıklıkla takip ediliyor. Bu coğrafyada en çok izlenen programlardan en az dördünü Türk dizileri oluşturuyor. Türkiye'nin dizi ihracatının ekonomik hacmi ise 350 milyon dolara yükseldiği tespit edildi.

Konulara göre bakıldığında, Ortadoğu ülkelerinin daha çok ‘güncel’ ve ‘iyi hayatı hedefleyen’ dizileri izlediği belirlendi. Latin Amerika ülkelerinin ise daha fazla ‘dönemsel tarihi’ dizileri tercih ettiği tespit edildi. Avrupa ülkeleri daha çok tematik dizilere ilgi gösterirken, dizi ihracatında yeni pazar hedeflerinin Çin, Japonya ve Hindistan olduğu öğrenildi.

MUHTEŞEM YÜZYIL İLK SIRADA YER ALIYOR

Dünyada en fazla izlenen Türk dizileri ile ilgili N'oluyo TV tarafından yapılan araştırmaya göre zirvede yayınlandığı dönemde büyük tartışmalara neden olan ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi yer aldı. İkinci sırada bir döneme damga vuran ‘Fatmagül'ün Suçu Ne’ yer alırken, üçüncü ise ‘Binbir Gece’ oldu. Dünyada en çok izlenen Türk dizileri sıralamasında ‘Aşk-ı Memnu’ dördüncü, ‘Sıla’ ise beşinci sırada yer alırken, altıncı sırayı ise ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ aldı. Yedinci sırayı ‘Gümüş’ alırken, ‘Adını Feriha Koydum’ sekizinci oldu. Listede ‘Aşk ve Ceza’ dokuzuncu olurken, ülkemizde hala büyük bir hayran kitlesi bulunan ‘Ezel’ ise dünyada en çok izlenen Türk dizileri arasında onuncu sırada yer aldı.


Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.