Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mülteci dramına sanatsal bakış
Mülteci dramına sanatsal bakış
İngiliz sanatçı Jason Decaires Taylor son çalışmasında dünya çapındaki mülteci sorununa değiniyor.
Kültür Sanat 13 Şubat 2016 - 15:35

Sanatçının “su altı müzesi” adını verdiği çalışmalarının son halkası Atlas Okyanusu’ndaki Kanarya Adaları’nın bir parçası olan Lanzarote’de yer alıyor. The Rubicon adını verdiği çalışmasında oldukça gerçekçi 35 insan figürü, dönüşü olmayan bir yola ya da başka bir dünyaya açılan kapıya doğru yürüyor gibi görünüyor.

 

Foto: onedio.com

Sanatçı bu figürlere ek olarak tasarladığı ikinci yerleştirmesinde ise Théodore Géricault’un “Raft of The Medusa” isimli eserinden esinlenmiş. Taylor, Géricault’un resmini batmış şişme bot üzerinde yardım bekleyen, acı çeken mülteciler olarak uyarlamış.

Foto: onedio.com

Okyanusun 14 metre derinliğinde yer alan heykel çalışmaları 25 Şubat tarihinden itibaren şnorkelle dalabilen kişiler tarafından ziyaret edilebilecek.

Foto: onedio.com

Projenin uzun vadedeki amaçları arasında bölgede yaşayan yerel balık türleri için yapay bir resif oluşturmak ve okyanusların karşı karşıya olduğu çevresel tehditlere karşı herkesi bilinçlendirmek yer alıyor.

Foto: onedio.com