Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Müzeye tepki için eserlerini yok etti
Müzeye tepki için eserlerini yok etti
Sokak sanatçısı Blu, Bologna kentindeki duvar resimleri tek tek sildi
Kültür Sanat 14 Mart 2016 - 11:50

İtalya’nın en ünlü sokak sanatçılarından “Blu”, Bologna kentindeki duvar resimlerinin bir müzede sergilenmesini önlemek için eserlerini yok etti.

Bologna Tarih Müzesi’nde (Palazzo Pepoli) gelecek Cuma günü açılacak olan “Street Art-Banksy&Co. Sanatın kentsel hali” isimli sergi için, aralarında Blu’nun eserlerinin de yer aldığı sokak sanatı örneklerinin sokaklardan müzeye taşınması planlanıyordu. Müze, bu sayede sokaklardaki eserlerin “yıkımdan ve zamanın aşındırmalarından korunmasının” sağlanacağını öne sürüyordu.Sokaklarda ücretsiz olarak görülebilen eserleri müzede görebilmek içinse 13 euro’luk giriş ücreti belirlendi.

“İtalya’nın Banksy’si” olarak da anılan Blu takma adlı sokak sanatçısı ise, Bologna sokaklarındaki binalara, duvarlara yaptığı çizimlerin müzeye taşınmasına karşı çıkarak önceki gece eserlerini “sildi”. Gerçek kimliğini gizli tutan Blu ve beraberindeki aktivistler, sanatçının yaklaşık 20 yıldır Bologna sokaklarında yaptığı duvar resimlerini üzerlerini boyayarak ya da kazıyarak yok etti.

ATÖLYELERİ YOK ETTİLER, ŞİMDİ KURTARICI OLMAK İSTİYORLAR

Radikal’de yer alan habere göre; Medyaya mesafeli duran Blu, bu eylemiyle ilgili açıklama yapmasa da, kendi eserlerini yok etme gerekçesi yazar kolektifi Wu Ming’in blog sitesinde açıklandı. “Giap” isimli blog’daki yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Street Art. Banksy&Co sergisi, savaşılması gereken bir kent algısı sembolüdür. Bu algı, özel koleksiyonculuğa ve yaratıcılığın birkaç kişinin çıkarına dönüştürülmesine dayanır.”

“İktidar sahipleri graffitiyi ve çizimleri vandallık olarak yaftaladıktan, bunları üreten gençlerin kültürünü bastırdıktan, bu sanatçıların atölyesi olan yerleri yok ettikten sonra şimdi ise sokak sanatının kurtarıcısı olmak istiyorlar.”

“Toprak sahibi ya da sömürgeci valilerinkine benzer bir kibirle, kendilerinde duvarlardan çizimleri sökme hakkı görenlere karşı yapılabilecek tek şey bu çizimlerin ortadan kaldırılmasıdır.”

Açıklamada, eserlerin ortadan kaldırılmasıyla “yağmalanmalarının” imkansız hale getirildiği de belirtildi. Blu’nun bu eylemi medya ve sosyal medyada hararetli tartışmalara yol açtı. Sanat dergisi Artribune, Blu’nun eylemiyle “Bu bir isyan mı şiddet eylemi mi? Bedelini ödeyecek olan ise halk mı olacak? Bir sanat eseri gerçekte kime aittir?” gibi soruların gündeme geldiğini yazdı.

Bologna Belediye Başkanı Virginio Merola da Facebook’a yazdığı mesajda, “Blu bir sanatçı ve tepkisini de bir sanatçı gibi gösterdi. Ancak Bologna Belediye Başkanı olarak bir endişem var: Bologna yarın daha fakirleşmiş, daha az sanata ve özgür alana sahip bir kent olarak uyanacak” dedi. Belediye Başkanı, kentte sokak sanatçılarının daha fazla imkana sahip olabilmesi için çalışma sözü de verdi. (BBC)

 

 

Son güncelleme: 11:53 - 14.03.2016