Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Müziğiyle barış, umut ve cesaret taşıyor
Müziğiyle barış, umut ve cesaret taşıyor
Dünya çapındaki en iyi Kuzey Afrikalı müzisyen olarak tanınan Souad Massi, 6. Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında Türkiye’deki müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 14 Eylül’de Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde Türk klarnet virtüözü Serkan Çağrı ile birlikte sahne alacak Massi, konser öncesi SÖZCÜ Pazar’ın sorularını cevapladı...
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 10 Eylül 2017 - 02:47

Uluslararası Klarnet Festivali'nde sahne alacaksınız. Nasıl bir atmosfer bekliyorsunuz festivalde?
Daha önce de Türkiye'ye gelmiştim. Burası eşsiz bir ülke. Doğu ve Batı'nın aynı anda görüldüğü etkileyici bir kültürünüz var. Aynı zamanda sanatın ve mimarinin her alanında geleneksel yapının korunduğu örnekler ülkenizi eşsiz kılıyor. Bu yüzden Türkiye'yi çok seviyorum. Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında müzikseverlerle buluşacağım için çok heyecanlıyım. Serkan Çağrı gibi muhteşem bir müzisyenle aynı sahnede olmayı dört gözle bekliyorum.

Birçok tarzı harmanlayan, otantik bir tarzınız var. En çok beslendiğiniz kaynaklar neler?
Müzisyenlerle dolu bir ailede büyüdüm. Küçükken gitara dokunduğumu ve çaldığımı hayal ederdim. Köklerim bana ilham veriyor ve müziğimi zenginleştiriyor. Ayrıca edebiyatı çok seviyorum, hatta ben de bazen şiir yazıyorum. İnsanlara güzel dakikalar yaşatmak, kültürden ya da ülkeden bağımsız olarak onları müzikle bir araya getirmek beni bir sanatçı olarak besliyor ve motive ediyor.

souad-massi-jbm-8964oeajean-baptiste-millot

• Cezayir'in en önemli müzikal figürlerinden birisisiniz. Doğup büyüdüğünüz topraklardan dünyaya hangi değerleri taşıyorsunuz?
Barış, hoşgörü, umut ve cesaret…

Kuzey Afrika gibi çalkantılı ve verimli bir coğrafyada müzisyen olmak nasıl bir duygu?
Farklı köklerim olmasının yaptığım müziği etkilediğini düşünüyorum. Böyle verimli bir coğrafyadan beslenmiş olmak benim için bir zenginlik. Küçüklüğümdeki yasemin çiçeklerinin, geleneksel yemeklerimizin kokusunu hala hatırlarım. Hatta ‘Mesk Elil' albümünde çocukluk anılarımdan yola çıkmıştım. Özellikle sanatla ilgileniyorsanız bu farklılıklar eserlerinize de yansıyor. Müzikte çeşitliliği seviyorum.

Müziğimizle barış tohumları ekmeliyiz

Müziğinizde politik göndermeler de var. Politik ve sosyal olarak müziğinizle birlikte hangi mesajı verme arzusundasınız?
Eğitimle birçok sorunun çözüme ulaşacağına inanıyorum. Ben de müziğimle bu bilincin oluşmasına katkı sağlamaya çalışıyorum.

Dünya barışının tesis edilmesi nasıl mümkün olabilir?
Geleceğimiz için her zaman umutlu ve cesur olmamız gerektiğine inanıyorum. Özellikle bizler sanatçılar olarak müziğimizle barış tohumları ekmeliyiz.

Futbol da müzik gibi…

• Küçükken Cezayir sokaklarında futbol oynarmışsınız. Albert Camus de Cezayir doğumlu bir düşünür olarak futbola oldukça düşkündü. Futbol tıpkı Camus gibi sizi de etkiledi mi, size hangi değerleri kattı?
Futbol küçüklüğüme dair hatırladığım en güzel bir anı. Futbol da müzik gibi insanlar arasında ortak iletişim yaratan bir olgu. Son dönemlerde dans dersleri almayı düşünüyorum. Keyif aldığım farklı hobilere zaman ayırmayı seviyorum.

Son güncelleme: 08:46 - 10.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.