Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 30. yaşını kutluyor
Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 30. yaşını kutluyor
Bilkent Üniversitesi'nin ilk fakültelerinden biri olarak kurulan Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi bu yıl 30. yılını bir festivalle kutlayacak.
Kültür Sanat 10 Mart 2016 - 10:34

10 Şubat-16 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek “Bilkent 30. Yıl Festivali” konserlerine fakültenin konser alanında başarılar elde eden öğretim üyeleri, mezunları ve halen öğrenimleri süren “Harika Çocuk/Gençler”i solist olarak katılacaklar.

Festival Direktörü Kağan Korad şunları söyledi: “Fakültemiz, ilk öğrencisini 1986 yılında aldı ve Üniversite'nin ilk mezunu bu tarihten sadece iki yıl sonra Müzik Bölümünden geldi. Bu erken mezuniyetin nedeni, Bilkent Üniversitesi'nde açılan yeni ve diğerlerinden farklı sanat fakültesinin kuruluşunun, alanda büyük bir etki ve heyecan yaratması, birçok konservatuvardaki en iyi öğrencilerin kurulur kurulmaz bu yenilikçi okula geçmiş olmasıydı. O yıldan beri, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi bir kısmı yurt içinde bir kısmı yurt dışında sanat kariyerlerini sürdüren birçok nitelikli müzisyen ve tiyatro insanını mezun etti. Bugün Bilkent mezunlarının büyük bölümü, yurt içi kariyerlerinin yanı sıra yurt dışında da Julliard ve Barenboim Akademi gibi en prestijli okullarda eğitimlerine derecelerle devam ediyor ve Bolşoy Tiyatrosundan Carnegie Hall'e kadar dünyanın tüm sahnelerinde kendilerine yer buluyorlar.
30. Yıl Festivali Bilkent'in mezunları, akademisyen sanatçıları, öğrencileri ve yıllardır yanımızda olan seyircilerimizle bir arada kutladığımız müzikli bir yıldönümü partisidir; daha nice başarılı otuz yıllara…”

Festivalin ilk konseri “Gitarlı Beraberlikler” başlığını taşıyor. 10 Şubat tarihindeki konserde Adilhoca Aziz (keman), Merve Başoğlu (flüt), Barok Bostancı (viyola), Elif Başak Genç (viyola), Sema Hakioğlu (viyola), Alpay Can İnkılap (keman), Yeliz Kızılay (viyolonsel), Ayşegül Koca (gitar), Kağan Korad (gitar), Bahar Kutay (keman), Sergey Margulis (kontrbas), Irina Nikotina (keman), Artur Rahmatulla (viyolonsel), Özberk Miraç Sarıgül (gitar) ve Yiğit Ülgen (viyolonsel) solist olarak yer alıyor.

17 Şubat tarihli “Müzikal Bağlar” konserinin solistleri İdil Bursa (viyolonsel), Serdar Rasul (viyolonsel), Zerin Rasul (piyano) ve Ilgın Top (keman).

Festivalin 24 Şubat'taki konseri “Hoca Beye Saygı – Pianisimmo…” başlığıyla Bilkent Üniversitesinin kurucusu Profesör İhsan Doğramacı'nın anısına gerçekleşecek. Konserin solistleri Yoonie Han, Selin Şekeranber ve Yudum Çetiner.

2 Mart tarihli “Müziğin Nefesi” isimli konserde Julian Lupu (trompet), Renato Lupu (trompet), Cem Güngör (trombon), Peter Körner (trombon) ve Noriyoshi Murakami'den (tuba) oluşan Brassmania ile Müzik Bölümü öğrencilerinden Deniz Arda Başuğur (trompet), Mutlu İşdar (flüt) ve Sevgi Varol (fagot) yer alıyor.

9 Mart tarihli “Tuşlardan Yaylara…” isimli konserin solistleri Hülya Keser (piyano), Adelina Hasani (keman) ve Paul Uyterlinde'den (viyolonsel) oluşan Ayur Trio ile Tuna Bilgin (piyano).

“Şan Sanatının Şaşaalı Dünyası” 16 Mart'ta. Bu konserde solist olarak opera alanındaki başarılı mezunlar Esra Abacıoğlu Akcan (soprano), Ayhan Uştuk (tenor), Umut Kosman (bariton) ve Beran Sertkaya'nın (bas-bariton) yanı sıra Müzik Bölümü öğrencileri Doğa Bilici (soprano), Selinay Duman (soprano) ve İlayda Erenler (soprano) yer alıyor.